Макрон та Путін удруге за три дні обговорювали Україну в телефонному режимі
"Продовжено обмін думками щодо ситуації навколо України та питань, пов'язаних із наданням Російській Федерації довгострокових, юридично закріплених гарантій безпеки. Володимир Путін ще раз докладно виклав принципові підходи щодо цих проблем", – ідеться в повідомленні.
Пресслужба Путіна зазначає, що президенти домовилися "про оперативне опрацювання можливості проведення особистої зустрічі".
Єлисейський палац поки що не повідомляє про розмову Макрона з Путіним.
Востаннє президенти Франції та Росії спілкувалися у телефонному режимі 28 січня. Тоді Путін, за версією Кремля, говорив про Мінські угоди щодо Донбасу та переговори у нормандському форматі.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.
Станом на 28 січня 2022 року, за інформацією Міноборони України, у зоні 200 км від кордону країни перебувало приблизно 112 тис. російських військових, з урахуванням флоту та авіації – майже 130 тис.
У Білому домі заявляли 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі. США, як повідомила заступниця держсекретаря США Венді Шерман, бачать усі ознаки того, що Путін має намір застосувати військову силу проти України " зараз або, можливо, в середині лютого". Проте невідомо, чи ухвалив він остаточне рішення, зазначила вона.
Президент України Володимир Зеленський 28 січня заявив, що ситуація на кордоні напружена не більше, ніж на початку 2021 року, а заяви західних лідерів про наближення війни шкодять українській економіці.
17 грудня 2021 року на тлі нарощування чисельності російських військ поблизу кордону України МЗС РФ поширило проєкт договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
10 січня 2022 року в Женеві відбулися переговори США та Росії щодо "гарантій безпеки". Шерман, яка очолювала делегацію США, після переговорів заявила, що принцип відкритих дверей НАТО не підлягає обговоренню.