Малинов: Болгарія може припинити транзит російського газу до Європи

"Газпромбанк" володіє основними резервами потужностей "Турецького потоку" через Болгарію до Сербії до 2039 року. Це робить його платежі критично важливими для роботи Bulgargaz
Фото: ЕРА

Болгарія може припинити транспортування російського газу до Сербії газогоном "Турецький потік", якщо російський газовий гігант "Газпром" не знайде способу заплатити за його транзит у грудні. Про це після участі в саміті держав 10 грудня заявив в.о. міністра енергетики Болгарії Владимир Малинов, повідомляє Mediapool

Раніше російський газовий монополіст сплачував болгарській компанії з розподілу газу Bulgargaz за транспортування своєї сировини до Сербії й Угорщини через "Газпромбанк". Але після того, як США ввели проти нього санкції, "Газпром" утратив таку можливість. 

"Bulgargaz виконує свої договірні відносини вчасно і з потрібною якістю. Відтепер функція компанії, яка зарезервувала потужності і яка здійснювала платежі через "Газпромбанк", – знайти рішення, якщо вона хоче й надалі отримувати послугу", – зазначив Малинов. 

За його словами, режим американських санкцій має перехідний період. Він захищає транзит газу з РФ через територію Болгарії до Сербії протягом грудня. Відповідно, розв'язати цю проблему треба цього ж місяця. 

Міністр повідомив, що компанія чекає пропозицій від "Газпрому" і поки його "не поінформували, що є запропоноване рішення". 

"Це двосторонні відносини на договірній основі. Звичайно, Bulgargaz буде чітко виконувати свій контракт і не допускатиме передання природного газу, якщо послуга відповідно не оплачена", – зазначив він, відповідаючи на запитання щодо ймовірної зупинки Болгарією транзиту російського газу через борг. 

Санкції проти "Газпромбанку" стосуються не тільки платежів за транспортування газу з Росії, а й оплати забудовнику "Аркад" за розширення болгарської газотранспортної мережі, яка з'єднує "Турецький потік" із сербською газовою мережею. 

Mediapool повідомляє, що, за неофіційними даними, "Газпром" шукає можливість здійснити виплати через іноземну компанію-посередника.

Контекст:

Росія почала постачати газ до Сербії через "Турецький потік" з 1 січня 2021 року. Газогін має дві гілки, перша з яких призначена для турецького ринку, друга – для країн Південної й Південно-Східної Європи. Транзитом через Болгарію до Сербії й Угорщини "Газпром" щороку постачає приблизно 18 млрд м&³3; газу. Частина обсягів надходить до західнобалканських країн.

21 листопада міністерство фінансів США запровадило новий пакет санкцій проти десятка фінансових чиновників і 50 російських банків, зокрема "Газпромбанку" разом із шістьма його іноземними дочірніми компаніями, через те, що російська влада, за даними американського фінансового відомства, використовує "Газпромбанк" для закупівлі військової техніки для війни в Україні. 

Наступного дня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що санкції США проти "Газпромбанку" "загрожують суверенітету Угорщини".  

Bloomberg зазначало, що Угорщина, як і Словаччина й Австрія, є серед небагатьох країн, які досі залежать від російського газу, за постачання якого платять через "Газпромбанк". Санкції можуть зупинити постачання і призвести до зростання цін на блакитне паливо. 

За даними ЗМІ, днями нелегітимний президент Росії Володимир Путін звільнив іноземних покупців від обов'язку платити за російський природний газ на рахунок "Газпромбанку". Натомість їм запропонували сплачувати кошти через уповноважений банк. Однак інформації про виплати самого "Газпрому" іноземним партнерам досі немає.