Мати при собі документи та зареєструватися у системі "Друг". МЗС дало рекомендації українцям, які перебувають у Казахстані

МЗС України порадило виявляти підвищену обережність
Фото: depositphotos.com
Міністерство закордонних справ України 5 січня рекомендувало українцям, які зараз перебувають у Казахстані, стежити за розвитком ситуації у країні. Про це повідомила пресслужба відомства.

Громадянам України радять виявляти підвищену пильність і обережність, а також дотримуватися вказівок представників місцевої влади та правоохоронних органів. МЗС попросило також не залишати місця проживання без крайньої необхідності, завжди мати при собі документи, що засвідчують особу, а також зареєструватися в електронній системі "Друг".

У разі екстрених ситуацій треба звертатися до посольства України у Казахстані.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв сьогодні підписав указ про введення надзвичайного стану у Нур-Султані. Режим НП діятиме щонайменше до 19 січня.

У країні вводять посилені заходи охорони громадського порядку, обмеження на свободу пересування, зокрема транспортних засобів, вводять перевірку документів, що засвідчують особу та огляд речей, а також обмежують в'їзд у місто.

Раніше президент Казахстану підписав укази про введення надзвичайного стану у Мангістауській області та Алмати.

Контекст:

Мітинги в Казахстані розпочалися 2 січня, коли сотні жителів Жанаозена, нафтового міста в Мангістауській області, вийшли до будівлі акімату з протестом проти підвищення цін на газ. Протестувальники вимагали знизити ціни на скраплений газ до 50 тенге (3,12 грн) за літр. 31 грудня 2021 року вартість газу в місті становила 100 тенге (6,23 грн), із 1 січня її підвищили до 120 тенге (7,48 грн).

Надалі протести розпочалися і в інших містах – Уральську, Атирау, Актобе, Алмати та Нур-Султані. Станом на 4 січня загальна чисельність протестувальників сягнула приблизно 10 тис. осіб.

4 січня протести переросли в заворушення та сутички мітингувальників із правоохоронцями. В Алмати силовики почали застосовувати світлошумові гранати. У підсумку постраждала приблизно сотня правоохоронців, 200 людей затримали. На тлі протестів у країні почалися проблеми з доступом до деяких порталів новин і соцмереж.

5 січня Токаєв відправив уряд у відставку. Також він доручив антимонопольному органу ввести на 180 днів державне регулювання цін на скраплений газ, бензин та дизель.

Цього самого дня в Алмати протестувальники увірвалися до мерії міста, після чого там почалася пожежа.