Мати Саакашвілі про його арешт: Зазвичай усі авантюри сина закінчувалися добре, але цього разу все важко вийшло G

Саакашвілі перебуває під арештом у Грузії з 1 жовтня 2021 року
Фото: depositphotos.com
Мати колишнього президента Грузії Михайла Саакашвілі Гіулі Аласанія в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону розповіла, що родичі не могли вплинути на його рішення повернутися до Грузії.

"Зазвичай у нього ось ці авантюри закінчувалися добре, зазвичай усе якось обходилося, але цього разу все дуже важко вийшло", – сказала Аласанія.

Мати Саакашвілі розповіла, що напередодні поїздки сина до Грузії приїхала до нього в Україну, туди ж прибув зі США її брат.

"Ми обоє збиралися його відмовити. Але він так усе влаштував, що він не дав нам слова сказати. Він кудись зник, а потім зранку знову зник... Потім мені надійшов меседж від нього, що "ви там зачекайте дні зо два, розважайте одне одного – і я під'їду". Зрештою з'явилися ось ці фотографії [сина з Грузії]", – згадала вона.

Гордон розповів, що про рішення Саакашвілі повернутися в Грузію дізнався за кілька днів до поїздки.

"За кілька днів до його поїздки в Грузію він нам із [дружиною, головною редакторкою видання "ГОРДОН"] Олесею [Бацман] розповів про те, що збирається їхати. І я йому кажу: "Як же так? Можуть заарештувати". Він каже: "Можуть і вбити, але я революціонер і я завжди готовий і до арешту, і до смерті", – згадав Гордон.

Журналіст розповів, що відмовляв Саакашвілі від поїздки "як міг", бо припускав, що той одразу опиниться у в'язниці.

"Але він був певен, що якось усе минеться... Вам не здається, що його навмисно заманили туди?" – запитав Гордон в Аласанії.

Вона відповіла, що "все можливо".

"Але я пам'ятаю, що він дуже був налаштований приїхати. Я часто бувала в нього в Києві. Коли я на нього дивилася протягом останніх місяців [перед поверненням], він уже був у такому стані... Було відчуття, що він місця собі не знаходив. Ось якось він про себе це вирішив... Я навіть думала, що все краще, ніж цей його такий стан", сказала Аласанія.

Водночас, за її словами, навіть зараз, за півтора року ув'язнення і різкого погіршення стану здоров'я, Саакашвілі не шкодує, що повернувся до Грузії.

"Ні, [не шкодує]. У тому й річ. Він вважає, що... Знаєте, Грузія з 2012 року взагалі зникла [з інформаційного порядку денного]. Ніхто про Грузію вже не згадував ніде, на жодних рівнях, і тут із його приїздом знову заговорили про Грузію, щоправда, не з кращого боку, але однаково, хоч у якомусь контексті Грузія раптом воскресла і знову з'явилася на карті, якось мені здається, що він вважає, що це непогано, що це все-таки добре", – сказала Аласанія.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль у 2004–2013 роках. Невдовзі після того, як пішов із посади президента, він покинув країну, жив і працював в Україні, має українське громадянство.

У Грузії проти нього порушили кілька кримінальних справ, його підозрюють у зловживанні владою і переслідуванні політичних опонентів. Ще до повернення в Грузію його заочно засудили до шести років ув'язнення. Сам Саакашвілі кримінальні справи називає політично вмотивованими.

1 жовтня 2021 року Саакашвілі повідомив, що повернувся до Грузії. Того ж дня політика затримали й заарештували. Прокуратура Грузії порушила проти нього ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину кордону.

За час перебування під вартою Саакашвілі кілька разів оголошував голодування. У травні 2022 року його перевели на обстеження до цивільної клініки "Вівамед" у Тбілісі, де він перебуває досі. Адвокат Шалва Хачапурідзе повідомив, що за час ув'язнення в політика діагностували деменцію і туберкульоз, є підозри ще на десятки захворювань. Саакашвілі стверджує, що під час арешту його отруїли. В організмі політика виявили сліди вісмуту, барію, ртуті й миш'яку.

1 грудня оприлюднили результати судово-медичної експертизи стану здоров'я Саакашвілі – вони свідчать, що політику необхідне лікування в багатопрофільній клініці в ЄС чи США.

Українська влада, зокрема президент України Володимир Зеленський, неодноразово закликала Грузію дозволити Саакашвілі лікуватися за кордоном. Українське МЗС, наприклад, пропонувало передати експрезидента Грузії Україні. Звільнити Саакашвілі закликав також Європарламент. Польща запропонувала прийняти його на лікування.