Міністерську зустріч ОБСЄ у Скоп'є через присутність Лаврова проігнорувало 13 із 31 члена НАТО – ЗМІ
Засідання Організації з безпеки і співробітництва в Європі, яке почалося у столиці Північної Македонії Скоп'є, через присутність глави МЗС країни-агресора РФ Сергія Лаврова проігнорували міністри 13 із 31 члена Північноатлантичного альянсу. Про це 30 листопада пише "Європейська правда".
Процес бойкоту зустрічі ОБСЄ через участь російського міністра закордонних справ запустив демарш міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, пише видання. Публічно його підтримали держави Балтії та Польща, які разом брали участь у зустрічі глав МЗС країн НАТО у Брюсселі.
За даними "Європейської правди", 13 із 31 держави – члена НАТО відмовилися від подорожі до Скоп'є й не сіли на чартер, який перевозив міністрів з однієї зустрічі на іншу. І навіть ті міністри, які приїхали у Скоп'є, після спільної вечері, де Лаврова не було, вирішили не йти на саме засідання й лишили виступати замість себе заступників, помічників або і просто послів, ідеться в публікації.
Це, зокрема, держсекретар Ентоні Блінкен і глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель, який доручив виступ литовській дипломатці, амбасадорці Расі Остраускайте. Не з'явилися на зустріч також очільники МЗС Британії, Канади, Італії, Польщі, Бельгії тощо.
Окрім того, під час виступу Лаврова на засіданні Україна і представники ще кількох країн показово вийшли із зали.
Водночас окремо з Лавровим зустрілися угорський міністр Петер Сійярто, який закликав припинити постачати Україні зброю, і глава МЗС Австрії Александер Шалленберг, котрий провів зустріч на прохання ОБСЄ й закликав "не боятися діалогу", пише видання.
Контекст:
Зустріч міністрів закордонних справ країн – членів ОБСЄ відбувається у Скоп'є 30 листопада – 1 грудня.
Лавров прибув до Скоп'є 30 листопада. Літак російської делегації дорогою до Скоп'є пролетів над Туреччиною, а також Грецією, хоча раніше маршрут планували через Болгарію. У МЗС Болгарії повідомляли, що країна дозволила проліт літака Лаврова для участі в засіданні як "виняток із застосування до нього санкційного режиму ЄС" і дозвіл не поширювався на членів його делегації, які також перебувають під санкціями. За даними російських ЗМІ, маршрут змінили через те, що на борту була спікерка російського МЗС Марія Захарова, яка перебуває під санкціями.
Уряд Північної Македонії дозволив МЗС і міноборони допустити проліт і приземлення російського літака для участі в міністерській зустрічі 24 листопада. На торішню міністерську зустріч країн ОБСЄ Лавров не прибув, адже Польща, яка тоді головувала в організації, вирішила не запрошувати російську делегацію.