Міноборони Росії заявило, що перекидає війська до кордонів через НАТО
Шойгу підкреслив, що "в межах контрольних заходів і занять протягом зимового періоду навчання провели раптову перевірку бойової готовності військ Західного й Південного військових округів".
За словами Шойгу, "протягом трьох тижнів дві армії і три з'єднання ПДВ успішно перекинули на західні кордони Російської Федерації поблизу виконання навчально-бойових завдань". Він також додав, що ці війська "засвідчили повну готовність і здатність виконати завдання щодо гарантування воєнної безпеки країни".
Міністр оборони РФ додав, що наразі ці об'єднання й з'єднання залучено до навчань і що "всі заходи з перевірки планують завершити протягом двох тижнів".
Шойгу також розповів, що для зміцнення обороноздатності Росії та захисту її національних інтересів в Арктиці міністерство оборони проводить планомірну роботу з підвищення бойових можливостей Північного флоту.
Його оснащують сучасною військовою технікою, адаптованою до застосування в суворих кліматичних умовах. Також активно ведуть бойову підготовку і проводять різні дослідницькі заходи.
За словами міністра оборони РФ, ситуація в Арктиці залишається складною, тому що "США та їхні союзники з НАТО нарощують там свої угруповання".
Контекст:
Контрольну перевірку військ РФ почали на тлі загострення ситуації на українському Донбасі. Зокрема, 26 березня 2021 року поблизу селища Шуми Донецької області незаконні збройні формування Росії відкрили вогонь по українських позиціях. Загинуло четверо військовослужбовців, включно з підполковником Сергієм Ковалем, ще двоє дістали поранення.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня.
На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. У лютому перший президент України, голова української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Леонід Кравчук заявив, що "перемир'я вже просто немає".
1 квітня в Офісі президента України повідомили, що з початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Прессекретарка президента України Юлія Мендель розповіла 11 квітня, що цього року вже загинуло 26 українських військовослужбовців, після цього загинуло ще двоє.
Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку в Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною.
30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною й в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.
За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною й наймасштабнішою впродовж останніх років.
Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. За даними Білого дому й Держдепартаменту США, чисельність російських військ біля кордону з Україною найбільша із 2014 року.
Співрозмовники Reuters у Кремлі заявляли, що йдеться про демонстрацію сили, а не про підготовку до широкомасштабних дій. Колишній командувач американської армії в Європі Бен Годжес вважає, що стягування військ може бути "позерством Росії" і "перевіркою" адміністрації нового президента США Джо Байдена.
Мендель 12 квітня повідомила, що на східному кордоні з Україною РФ розмістила понад 40 тис. військовослужбовців, стільки ж російських військових перебуває в окупованому Криму.