"Моральний провал". Німеччина змогла евакуювати з Афганістану сімох людей на літаку, який вміщує понад 100 пасажирів

Транспортний літак німецьких збройних сил може взяти на борт понад 100 осіб
Фото: ЕРА
Німеччина в ніч на 17 серпня змогла вивезти на першому евакуаційному рейсі з Кабула сімох осіб, повідомило міністерство закордонних справ країни сьогодні вдень.

У відомстві пояснили, що не змогли взяти на борт більше людей через хаос в аеропорту і регулярні перестрілки на підступах до нього. Як повідомляє "Немецкая волна", літак Airbus A400M збройних сил Німеччини може взяти на борт понад 100 пасажирів.

"Партнери, які відповідають за безпеку, не змогли забезпечити допуск осіб, які перебувають у цивільній частині аеропорту", – заявили в МЗС Німеччини і зазначили, що літаку довелося покинути Кабул через вимоги безпеки.

Загалом Німеччина скерувала до Афганістану чотири військові літаки. 16 серпня двом із них не вдалося сісти відразу і вони кілька годин кружляли над аеропортом. У підсумку один вирушив на дозаправлення в Узбекистан, а другий, коли смугу звільнили від людей, сів у Кабулі. Він і здійснив перший евакуаційний рейс бундесверу.

Організацію евакуаційної операції розкритикували німецькі політики.

Депутат Бундестагу від партії "Союз 90 / Зелені" Омід Нуріпур заявив в ефірі радіостанції Radioeins, що "це не лише моральний і організаційний провал, це також жахливо для репутації Німеччини у світі як надійного партнера".

Deutsche Welle звертає увагу, що ситуація з німецьким літаком виглядає "особливо контрастно" на тлі дій американських військових, які транспортним літаком тієї самої ночі евакуювали сотні біженців.

Зараз ситуація в аеропорту Кабула стабільніша, військовослужбовці бундесверу охороняють підступи до нього, розповів міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас удень 17 серпня. Глава МЗС ФРН очікує, що сьогодні німецькі літаки проведуть евакуаційні рейси, у зв'язку із цим посольство Німеччини зв'язалося з першою групою осіб, яких планують забрати з Кабула.

Україна в ніч на 16 серпня встигла забрати з Кабула 79 осіб. Серед них, окрім восьми українців, громадяни Нідерландів, Білорусі, Хорватії та Афганістану, які попросили про термінову евакуацію. Дев'ятеро евакуйованих Україною афганців просять надати їм статус біженця.

Виїхати з Афганістану хоче ще щонайменше 120 українців із сім'ями. В Кабулі стоїть літак, який має їх евакуювати, учора він не міг вилетіти через критичну ситуацію в аеропорту, це питання не вирішилося і сьогодні, оскільки дозволи на вильоти отримують лише військові літаки, повідомили в МЗС.

Контекст:

Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почали у квітні 2021 року. До 15 серпня ісламістський рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.

Раніше, 13 серпня, "Талібан" звернувся до афганського народу, пообіцявши амністію військовослужбовцям урядової армії та поліцейським, а також недоторканність приватного майна.

На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Цей процес був паралізований через те, що 16 серпня аеропорт Кабула скасував усі комерційні рейси. У МЗС України 17 серпня повідомили, що на території Афганістану ввели заборону на польоти цивільної авіації, дозволи видають лише для військових літаків.

Кілька країн (США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпеки евакуації.