МЗС Грузії: Росія і далі розширює свій незаконний контроль в окупованих районах
У грузинському відомстві нагадали, що виповнюється 14 років після вторгнення РФ у Грузію 2008 року, що спричинило окупацію Абхазії та Південної Осетії і визнання їх Росією так званими незалежними державами.
У МЗС Грузії заявили, що після 14 років окупації Росія не виконує досягнутої за посередництвом ЄС угоди про припинення вогню від 12 серпня 2008 року, а також розширює свій незаконний контроль в окупованих регіонах, продовжує їх мілітаризувати та активно робить кроки для їхньої фактичної анексії.
"Зведення колючого дроту та інших загороджень уздовж лінії окупації, незаконні затримання і викрадення людей, грубі порушення прав людини й етнічна дискримінація грузинів – Росія підриває безпеку, права людини й гуманітарну ситуацію на місцях і намагається ізолювати людей, які живуть на окупованих територіях від решти Грузії та міжнародної спільноти", – наголосили у відомстві.
Грузинське міністерство закликало РФ припинити незаконні й провокаційні дії проти Грузії, поважати суверенітет і територіальну цілісність країни, виконати зобов'язання за угодою 2008 року, вивести свої війська з Грузії та скасувати незаконне рішення про визнання так званої незалежності окупованих районів.
Також МЗС закликає міжнародну спільноту продовжувати спільні зусилля для мирного врегулювання та деокупації захоплених РФ територій Грузії.
МЗС Грузії також подякувало міжнародним партнерам за внесок у процес мирного врегулювання російсько-грузинського конфлікту. У відомстві додали, що ця підтримка "особливо важлива сьогодні, коли своєю військовою агресією проти України Російська Федерація і далі ігнорує основоположні принципи й норми міжнародного права та підриває всю європейську безпеку".
МЗС України у 14-ті роковини збройної агресії РФ проти Грузії зазначило, що Росія, не діставши належної реакції світової спільноти на вторгнення у Грузію, 2014 року продовжила загарбницькі дії в Україні – окупувала Крим і частину Донбасу, а 24 лютого 2022-го розпочала повномасштабну війну проти України. В українському відомстві заявили, що Росія має деокупувати частини територій Грузії та України, а російські воєнні злочинці – понести найсуворішу відповідальність.
Контекст:
У серпні 2008 року розпочався збройний конфлікт між Росією та Грузією. Російські війська спільно з південноосетинськими формуваннями витіснили грузинські війська з Південної Осетії, яка офіційно є частиною Грузії, тимчасово зайнявши низку прилеглих до конфліктної зони районів Грузії. Пізніше Росія визнала незалежність Південної Осетії та Абхазії.
Після конфлікту Росія та Грузія припинили дипломатичні відносини.
Абхазія та Південна Осетія, згідно з грузинським законодавством, – окуповані Російською Федерацією території. Регіони проголосили незалежність від Тбілісі на початку 90-х років. У 2000-х роках незалежність Абхазії та Південної Осетії визнало чотири країни: Росія, Нікарагуа, Венесуела та Науру.
Під час конфлікту в Грузії загинуло 228 мирних жителів, 169 військовослужбовців і 14 поліцейських. Поранення дістало 1747 громадян Грузії, майже 150 000 людей були змушені покинути свої домівки. Південна Осетія повідомила про 365 убитих, до яких, імовірно, занесли і військовослужбовців, і цивільних осіб, зазначала у своєму звіті від 2009 року Міжнародна комісія зі встановлення фактів конфлікту в Грузії. Слідком РФ визнав загиблими у конфлікті 67 російських військовослужбовців.
Після конфлікту Грузія подала на Росію до ЄСПЛ три позови. Перший позов закінчився перемогою Грузії, ЄСПЛ зобов'язав Росію виплатити Грузії €10 млн за депортацію грузинів 2006 року. Ще два позови стосувалися подій війни у серпні 2008 року та масового порушення прав громадян на окупованих територіях у 2008–2018 роках.
2021 року Європейський суд із прав людини вирішив, що Росія винна у низці порушень прав людини після окупації Південної Осетії та Абхазії, але не несе відповідальності за події в цих регіонах під час активних бойових дій.