МЗС РФ про вихід США з угоди з Іраном: Це нове підтвердження недоговороздатності Вашингтона
У МЗС РФ заявили, що глибоко розчаровані рішенням президента США Дональда Трампа вийти з ядерної угоди з Іраном.
Міністерство закордонних справ (МЗС) РФ назвало рішення Вашингтона вийти з ядерної угоди з Іраном новим підтвердженням його недоговороздатності. Заяву відомства опубліковано на його сайті.
"Глибоко розчаровані рішенням президента США Дональда Трампа відмовитися в односторонньому порядку від виконання обов'язків щодо Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) стосовно іранської ядерної програми і відновити національні американські санкції стосовно Ірану", – зазначили у МЗС.
У відомстві вважають, що СВПД є найважливішою багатосторонньою домовленістю і "не належить тільки США, а є надбанням усієї міжнародної спільноти".
"Украй стурбовані, що США вчергове діють усупереч думці більшості держав і виключно у власних вузькокорисливих і кон'юнктурних інтересах, грубо порушуючи норми міжнародного права. Будь-яких підстав для підриву СВПД немає і бути не може. План дій довів свою повну дієздатність. Він ефективно вирішує всі поставлені перед ним завданнями", – заявили у МЗС РФ.
У міністерстві зазначили, що Іран суворо дотримується взятих на себе зобов'язань, що регулярно підтверджує Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ).
"Оголошені 8 травня рішення – це нове підтвердження недоговороздатності Вашингтона. Вони також демонструють, що американські претензії до абсолютно законної ядерної діяльності Ірану є лише ширмою для зведення з ним політичних рахунків. Оприлюднена Вашингтоном позиція є істотним порушенням СВПД. Спільна комісія учасників СВПД повинна оперативно і щонайретельніше розглянути та кваліфікувати цю ситуацію в межах установлених процедур", – ідеться в заяві.
У МЗС РФ наголосили, що Росія відкрита до подальшої взаємодії з іншими учасниками угоди і далі активно розвиватиме двосторонню співпрацю та політичний діалог з Іраном.
20 липня 2015 року Рада Безпеки ООН схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. Через 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, усі обмеження й умови, що містяться в резолюції ООН, повинні були припинити дію.
8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп оголосив, що його країна виходить зі Спільного всеосяжного плану дій щодо Ірану, вважаючи його "катастрофічним". За його словами, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження досліджень у сфері ядерної зброї. Глава Білого дому анонсував, що США встановлять найвищий рівень економічних санкцій проти Ірану.
Адміністрація Трампа оприлюднила свої вимоги до іранської влади. Крім відмови від ядерної зброї, Сполучені Штати під загрозою розширення санкцій вимагають від Ірану припинити підтримку терористичних угруповань у Південній Азії та на Близькому Сході.
Іранський президент Хасан Рухані заявив, що радий виходу США з ядерної угоди. Він назвав Вашингтон "проблемним партнером" і повідомив, що продовжить роботу з угодою із Францією, Великобританією, Німеччиною, Китаєм і Росією.
Рішення Трампа підтримали Ізраїль і Саудівська Аравія, але засудили в Європейському союзі. Генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив про "глибоке розчарування" рішенням США.
Міністр фінансів США Стівен Мнучин повідомив, що частина санкцій США проти Ірану набуде чинності з 6 серпня, а ще частина – із 4 листопада 2018 року.