МЗС України закликало співвітчизників уникати південної частини Сербії. У регіоні загострюється ситуація

МЗС України рекомендувало українцям покинути Сербію через Північну Македонію
Фото: Міністерство закордонних справ України / MFA of Ukraine / Facebook
Громадянам України не рекомендують їздити на південь Сербії, заявив 31 липня у Facebook спікер Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.

"Відстежуємо ситуацію на півдні Сербії. Сторони мають утримуватися від дій, які можуть спровокувати насильство. Наполегливо рекомендуємо громадянам України наразі утриматися від відвідання південних районів Сербії та уникати місць масового скупчення людей", – написав він.

Дипломат зазначив, що на базі посольства України в Сербії створено оперативний штаб і відкрито цілодобову телефонну гарячу лінію для українців, які потребують допомоги: +381631113185.

"У разі подальшого загострення безпекової ситуації та блокування доріг на півдні Сербії рекомендуємо українцям використовувати пункти пропуску на кордоні з Республікою Північна Македонія", – пояснив Ніколенко.

Контекст:

Частково визнане Косово (сербський регіон, населений переважно албанцями й розташований із південної сторони Сербії) оголосило про заборону з 1 серпня в'їзду на свою територію громадянам із сербськими документами. Це викликало загострення у відносинах сербів і косоварів.

31 липня на кордоні Косова та Сербії сталися заворушення, ЗМІ повідомляли про постріли та перекидання бронетехніки спецпідрозділів Косова.

Президент Сербії Александар Вучич висловив стурбованість рішенням Косова обмежити в'їзд. Він наголосив, що, якщо влада Косова "наважиться переслідувати сербів, погано поводитися з сербами, вбивати сербів, Сербія переможе".

Косово проголосило незалежність від Сербії 2008 року, його визнало приблизно 100 країн світу. Сербія не визнає відділення республіки і вважає її своєю територією.

Переговори Белграда та Приштини щодо політичного врегулювання й економічного співробітництва перервали 2018 року, коли уряд Косова ввів податок на товари, які імпортують із Сербії. Згодом мито скасували.