Загострення між Сербією та Косовом. Серби будують барикади, ЗМІ пишуть про висування спецсил Косова до кордону
Як повідомляє сербська служба BBC News, із 1 серпня діятиме режим, за яким особам із сербськими документами під час в'їзду в Косово видаватимуть окремі документи. Крім того, розпочинається обов'язкова перереєстрація транспортних засобів із сербськими номерами міст Косова на номерні знаки Косова.
Влада Косова назвала цей крок "взаємним", оскільки Сербія вже понад 11 років не визнає її документів.
Вучич 31 липня записав звернення, у якому висловив стурбованість таким рішенням Косова. Звернення опубліковане на сайті Вучича. За його словами, Сербія ніколи не перебувала у складнішій і важчій ситуації щодо Косова, ніж сьогодні.
Сербський президент також повідомив, що на прикордонні КПП "Ярине" і "Брняк" висунулися косовські підрозділи поліції, щоб зупинити всіх охочих в'їхати із сербським посвідченням особи.
"Я прошу албанців схаменутися, а сербів не піддаватися на провокації і не робити нічого, що може призвести до конфлікту", – додав Вучич і зазначив, що його прохання – зберегти мир за будь-яку ціну.
Водночас він наголосив, що якщо влада Косова "наважиться переслідувати сербів, погано поводитися з сербами, вбивати сербів, Сербія переможе".
Сербська газета Danas повідомила про звуки сирен у центрі населеної сербами Північної Митровиці у Косові. Відео зі звуками сирен у соцмережах публікують місцеві жителі.
Поліція Косова у Facebook написала, що закрила кордон для пасажирського й транспортного руху на прикордонних переходах "Брняк" та "Ярині" через блокаду барикадами трас місцевими сербами.
Портал "Вечерние новости" писав, що з Приштини, яку влада Косова називає столицею, до кордонів Сербії вирушили бригади швидкої допомоги та бронетехніка спецсил Косова.
Водночас міністерство оборони Сербії повідомило, що в мережі зараз з'являється багато дезінформації про нібито зіткнення армії Сербії з поліцією Косова. У відомстві запевнили, що жодних конфліктів не відбувалося, а армія Сербії не переходила адмінкордон із Косовом.
Контекст:
Косово – це район у Сербії, населений албанцями. 1991 року в окрузі проголосили незалежність. Влада тодішньої Югославії ввела на територію Косова силові загони. Спочатку це була спецоперація, проте 1998 року в регіоні почалися етнічні зачищення, серби знищували албанців. Тому 1999 року НАТО бомбив великі сербські міста, зокрема столицю Белград. Після цього із Косова вивели війська, а регіон перейшов під контроль миротворців ООН.
2008 року парламент Косова оголосив про повну незалежність від Сербії, яка цієї незалежності так і не визнала. Сьогодні, за конституцією Сербії, Косово є її частиною та називається Автономний край Косово та Метохія.
Країну визнало майже 100 країн світу. Сербія досі не визнає незалежності Косова.