На борту радянського безпілотника, який розбився у Загребі, була вибухівка – міноборони Хорватії
За даними міністерства оборони Хорватії, безпілотний літальний апарат розбився о 23.04 10 березня в районі хорватської столиці під назвою Ярун.
У повітряному просторі країни він був приблизно сім хвилин.
"Літак прилетів з Угорщини та пробув у повітрі трохи менше ніж сім хвилин на швидкості 700 км на годину на висоті 1300 м. Батальйон десантного контролю та наведення ВПС Хорватії визначив напрямок руху літака від входу в повітряний простір Хорватії до моменту аварії", – сказав Баножич.
За даними HRT, безпілотник прилетів з території України, але, як заявив прем'єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович, поки невідомо, його використовувала російська армія чи українська.
Перед Хорватією він пролітав над Румунією та Угорщиною. У повітряному просторі Румунії він пробув приблизно три хвилини, з 22.23 до 22.26, повідомило міністерство оборони країни. У заяві йдеться, що румунська система повітряного спостереження зафіксувала сигнал безпілотника, але було дуже мало часу, щоб відреагувати. Отже, найдовше апарат пролітав над Угорщиною – з 22.26 до 22.57.
Під час падіння безпілотника у Загребі було чутно сильний шум. На місці падіння утворилася вирва завширшки 3 м та завглибшки 1 м. Було пошкоджено автомобілі, припарковані поряд, ніхто не постраждав.
Спочатку припускали, що це може бути безпілотник-розвідник, але 13 березня Баножич заперечив це.
"Ми дістали інформацію, що деякі фрагменти містять елементи вибухових речовин і частини авіабомби, у зв'язку з чим застосували обережний спосіб вилучення літака, щоб унеможливити всі ймовірні потенційні ризики під час його витягання", – сказав міністр оборони Хорватії.
Він додав, що "є певні елементи", які можуть вказувати на те, що безпілотник прибув як з російського, так і з українського боку, і що розслідування триватиме деякий час. За словами Баножича, знайдено чорну скриньку, розслідування зараз на завершальній стадії.
За даними джерел HRT, бомба, яку ніс безпілотник, важила до 120 кг. Співрозмовники журналістів припустили, що жертв та руйнувань вдалося уникнути, оскільки апарат упав у м'яку землю (а не на асфальт), і вибух стався під землею.
Про інцидент Пленкович поінформував лідерів ЄС та генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, повідомила пресслужба уряду.
"Украй важливо створити механізми виявлення та захисту, які не дадуть змоги таким літакам загрожувати нашим містам, не бувши виявленими та нейтралізованими", – написав у листі хорватський прем'єр.
Він провів окрему розмову зі Столтенбергом.
"Під час дзвінка я повідомив Єнсу Столтенбергу про аварію дрона в Загребі та про дії хорватської влади. Я попросив НАТО встановити факти, пов'язані з цим серйозним інцидентом. Хорватія активізує зв'язок із союзниками, щоб запобігти таким ситуаціям у майбутньому", – написав Пленкович у Twitter 12 березня.
Ту-141 "Стриж" – багаторазовий радянський розвідувальний безпілотний літальний апарат, який розробило дослідно-конструкторське бюро імені А.М. Туполєва у 1970-х роках. Безпілотник перебував на озброєнні збройних сил СРСР у 1970–1980-х років. Його довжина – більше ніж 14 м, маса – понад 5 т.
Розслідувачам треба з'ясувати, був Ту-141 модифікований, щоб нести вибухівку, чи він був повністю переобладнаний у ракету, повідомив Euronews.
У день інциденту радник міністра оборони України Маркіян Лубківський заявив в ефірі національного телемарафону, що безпілотник не належить Україні.
"Цей безпілотник не мав українського маркування, на ньому були червоні зірки. Це не український безпілотник. Ми звернулися до наших хорватських партнерів із проханням швидко та ефективно розслідувати цей інцидент, щоб зрозуміти, що це за безпілотник, хто його виробник і чому він з'явився у Загребі", – цитує його "Інтерфакс-Україна".
У російському посольстві у Хорватії спростували причетність РФ до інциденту. У дипустанові виданню Index сказали, що після розвалу СРСР таких безпілотників на озброєнні російських військ не було, і порадили звернутися по коментар до посольства України.
Одразу після інциденту в соцмережах висловлювали припущення, що російська армія могла помилитися та переплутати ціль – замість села Ярунь Новоград-Волинського району Житомирської області скерувати безпілотник у район Загреба Ярун. Але офіційно цієї версії поки не коментували.
Контекст:
Падіння безпілотника у Хорватії сталося на тлі агресії РФ щодо України. Сьогодні триває 19-й день війни.