На території Грузії зараз є три окупаційні уряди – експрезидент країни

Маргвелашвілі: Тбілісі окуповане, ми намагаємося його звільнити
Фото: EPA

Президент Грузії у 2013–2018 роках Георгій Маргвелашвілі заявив 30 листопада 2024 року в ефірі телеканала "Freeдом", що нинішня влада країни є по своїй суті окупаційною.

"Ми зараз маємо реальність, коли в нас на території Грузії є три окупаційні уряди. Один – у [південноосетинському] місті Цхінвалі, один – в [абхазькому] місті Сухумі, один – у місті Тбілісі. Тобто це російські самопроголошені уряди", – сказав він.

Експрезидент Грузії вважає, що лише після перемоги над "російським впливом у Грузії" у грузинів з'явиться можливість говорити зі співгромадянами "і в окупованій Осетії, і в окупованій Абхазії і, головним чином, в окупованій Грузії".

"Зараз ми маємо конкретну ситуацію: російські війська, російські тітушки, російські поплічники окупували місто Тбілісі. І ми намагаємося його звільнити", – заявив Маргвелашвілі.

Він підтримав рішення Європейського парламенту про невизнання результатів парламентських виборів у Грузії й заклик до нового голосування.

"Що більш посилено ми стоятимемо [за наші цінності], то більшою буде підтримка наших європейських партнерів. Це рішення адекватне, це відтворює об'єктивну реальність того, що сталося. У нас викрали вибори, але не лише вибори, вони вкрали наше історичне рішення. Те, що вони [у ЄС] адекватно реагують на це, – тільки з огляду на те, що ми стоїмо на вулицях Тбілісі, і ми не даємо окупаційному режиму розвернутися в нашій країні", – вважає колишній президент.

Він висловив думку, що протести у Грузії "співзвучні з українським героїчним народом і українським героїчним опором".

Контекст:

28 листопада Європарламент визнав сфальсифікованими парламентські вибори у Грузії, а прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе оголосив, що Грузія відмовляється від закріпленого в конституції руху до вступу в Євросоюз. Після цього по всій країні почалися акції протесту, які супроводжують сутички із силовиками. Кобахідзе назвав події спробою "українізації".

Абхазія, як і Південна Осетія, згідно із грузинським законодавством, – окуповані РФ території. Регіони проголосили незалежність від Тбілісі на початку 90-х років. У 2000-х роках незалежність Абхазії й Південної Осетії визнали, зокрема, Росія, Нікарагуа, Венесуела й Науру.