"На вашому святі панує мракобісся". Співаков відмовився від ордена, яким його нагородив Лукашенко
Російський музикант Володимир Співаков підтримав мирні протести в Білорусі, про це він написав у відкритому листі президенту країни Олександрові Лукашенку.
Російський скрипаль і диригент Володимир Співаков відмовився від ордена Франциска Скорини, яким його нагородив 2014 року президент Білорусі Олександр Лукашенко. Відкритий лист диригента зі зверненням до Лукашенка опублікувала 12 серпня "Новая газета".
Співаков зазначив, що орден отримав за особливі заслуги у сфері гуманітарної діяльності й успіхи в захисті людської гідності та прав громадян Білорусі.
"Мабуть, у ті часи ці поняття ще були вам близькими. Сьогодні я, як і раніше, поділяю ці цінності, але не з вами, правителем, який створив для свого народу умови життя, несумісні з гуманізмом і демократією. Сьогодні на вашому "святі" панує мракобісся, тиранія, насилля і нескінченні приклади крайньої жорстокості, із якою влада придушує волевиявлення безлічі громадян по всій країні", – ідеться у зверненні.
Співаков підкреслив, що він на боці народу Білорусі, який вимагає дотримання прав і свобод, зокрема права на мирні протести.
"У ситуації, що склалася, я змушений відмовитися від ордена, яким ви мене раніше нагородили. Мені соромно його носити, оскільки це пов'язано з вашим правлінням. Ваша "чорна" сила – це ваша величезна слабкість. Люди народжуються для того, щоб їх любили, а не принижували і, тим більше, калічили. Ви, мабуть, чули про те, що ті, хто плачуть, тішитимуться. Так і буде!" – написав диригент.
Орден Франциска Скорини заснували в Білорусі 1995 року. Його присуджують за внесок у розвиток білоруської культури, за гуманітарну, благодійну діяльність. Орденом нагороджено 230 осіб.
Із 9 серпня у великих містах Білорусі почалися протести. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації результатів президентських виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети .
У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня затримали 3 тис. осіб, 10 серпня – ще 2 тис., 11 серпня кількість затриманих перевищила тисячу. Їм інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.
За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей, одна загинула. У МВС Білорусі заявили, що 10 серпня в Мінську в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці повідомили телеканалу "Белсат", що чоловік помер унаслідок влучання світлошумової гранати.
За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів на виборах набрав чинний президент Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів одержала менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. Із такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва та інші. У США та ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними й демократичними.