Набула чинності заборона імпорту алмазів із Росії до ЄС і країн G7
З 1 січня 2024 року набула чинності заборона на торгівлю алмазами, які походять із країни-агресора РФ. Відповідне рішення щодо російських алмазів ухвалили в межах 12-го пакету санкцій ЄС проти РФ, про який повідомляла пресслужба Ради ЄС.
Обмежувальні заходи, яких було вжито 18 грудня, передбачають заборону на прямий або непрямий імпорт, купівлю або передання алмазів із Росії.
Непряму заборону на імпорт російських алмазів під час оброблення (тобто огранювання і/або полірування) у третіх країнах, включно з ювелірними виробами з алмазами російського походження, поступово вводитимуть із 1 березня 2024 року й завершать до 1 вересня 2024 року.
Про аналогічне рішення на початку грудня домовилися і країни "Великої сімки" – США, Канада, Великобританія, Франція, Італія, Німеччина і Японія.
Контекст:
Офіційно про ухвалення 12-го пакету санкцій ЄС проти Росії оголосили 18 грудня 2023 року. Окрім заборони на імпорт алмазів, він також передбачає посилення цінової стелі на експорт російської нафти, заборону реекспорту до Росії особливо чутливих товарів і технологій, які використовують для виробництва зброї, заходи щодо запобігання обходження санкцій, індивідуальні обмеження стосовно понад 120 фізичних і юридичних осіб.
The Washington Post нагадала, що приблизно третина алмазів у світі надходить із Росії, це приносить Кремлю щонайменше $1 млрд на рік. До повномасштабної війни в Україні більшість російських алмазів продавали через Антверпен (Бельгія), "історичну столицю світової алмазної торгівлі", зазначило видання. Деякий час Бельгія блокувала рішення про накладення санкцій на алмазну галузь Росії, оскільки побоювалася, що це завдасть їй шкоди і принесе вигоду центрам-конкурентам у торгівлі алмазами, таким як Дубай і Мумбаї, написала Financial Times.