Євросоюз ввів санкції, але зберіг лазівки для російської металопродукції – експерт
У 12-му пакеті санкцій, який ухвалили недавно в ЄС, є позитивні моменти для українського ГМК, тому що обмеження поширили на такі критичні позиції, як чавун і феросплави. Однак водночас ЄС залишив лазівки в санкціях для іншої металургійної сировини, передусім – слябів і заготовок. Про це заявив у коментарі GMK Center президент об'єднання підприємств "Укрметалургпром" Олександр Каленков.
За його словами, збережено лазівку для імпорту в ЄС низки позицій російської металургії, включно із чавуном, до 30 березня 2024 року, якщо контракти за цими позиціями уклали до 19 грудня 2023 року.
"Окрім того, попри жорстку позицію європейської сталеливарної асоціації EUROFER, яка вимагала негайного припинення імпорту російських слябів і заготовок, санкції на які, як відомо, мали набрати чинності з квітня 2024 року для одних видів продукції та з жовтня 2024 року – для інших, у 12-му пакеті не лише не передбачено негайної заборони на їхній імпорт, а й навпаки – на низці позицій початок заборони зсунуто до 2028 року", – додав Каленков.
У будь-якому разі введення пакету дає українським металургам шанс повністю або частково замінити імпорт низки позицій російської металопродукції українськими аналогами, зазначив він.
"Українська металургія залишалася й залишається однією з провідних галузей індустріального комплексу України. З урахуванням заборони на імпорт певної сортаментної низки металопродукції з Росії, а також із третіх країн, у виробництві металопродукції яких використано російські металургійні складові, в українських металовиробників з'являється додатковий шанс підвищити стабільність і масштаб своєї участі в європейських технологічних ланцюжках шляхом повної або часткової заміни російської продукції на українську, чим ми неодмінно скористаємося", – заявив президент "Укрметалургпрому".
Контекст:
GMK Center писав, як 12-й пакет санкцій вплине на імпорт продукції ГМК в ЄС. Документ вводить нові та розширює чинні обмеження, закриваючи наявні лазівки обходу санкцій. Нові заборони торкнулися і металургійного імпорту з РФ, зокрема чавуну і феросплавів, які довго залишалися "недоторканними" для внесення до санкційних списків. Водночас європейці послабили умови імпорту російських слябів і заготовки з легованої сталі, подовживши перехідний період.