Ситуація у металургії погіршується, врятувати галузь може повне розблокування портів і низькі залізничні тарифи – економіст
У 2023 році ситуація в гірничо-металургійному комплексі й далі погіршується, про це йдеться в аналітичній статті на профільному сайті GMK Center. За перше півріччя виробництво залізорудної сировини на рівні підприємств скоротилося на 30–50% порівняно з попереднім роком, а гірничо-збагачувальні комбінати працюють у середньому на 30–40% від потужності, зазначив автор матеріалу, кандидат економічних наук Андрій Глущенко.
Щоб урятувати галузь, необхідно нарощувати обсяги експорту новим морським коридором, забезпечити збільшення внутрішнього попиту на сталь, а також стримувати тарифи на вантажні перевезення залізницею від подальшого зростання, вважає аналітик.
Як зазначив експерт центру, скорочення виробництва у гірничо-металургійному комплексі негативно впливає на експорт і податкові надходження до державного бюджету: держава очікує на надходження $95 млн у вигляді рентних платежів за видобування залізної руди, що на 65% менше, ніж у 2022 році. Таке падіння спричинене багатьма чинниками – передусім втратою великих металургійних підприємств через війну та блокадою українських портів, яка фактично унеможливила експорт металургійної продукції, написав автор.
"Ринок ЄС для вітчизняних виробників є чи не єдиним напрямком експорту, що лишився, і на цьому ринку відчутна конкуренція з іншими постачальниками, зокрема з РФ. Зростання транспортних витрат для українських виробників погіршило їхню конкурентну позицію. У 2022 році європейські виробники імпортували з України 12,9 млн тонн залізної руди, у той час як з інших джерел – іще 98,0 млн тонн. У тому числі ЄС імпортував 2,8 млн тонн залізної руди з Росії", – вказує Глущенко.
Щоб урятувати галузь і забезпечити її відновлення, потрібна комплексна державна програма, яка зможе забезпечити збільшення внутрішнього попиту на сталь, а відповідно, і на залізну руду, наголошує експерт GMK Center. Але головним чинником у відновленні він вважає здешевлення логістики.
"Розблокування повноцінної роботи морських портів дозволило б збільшити обсяги експорту, зокрема, за рахунок розширення переліку потенційних ринків. Цей варіант потребує участі держави з точки зору надання гарантій безпеки й механізму страхування ризиків. На сьогодні опрацьований коридор постачань з українських портів Чорного моря не може суттєво змінити ситуацію, враховуючи вартість страхування та інші проблеми", – пише експерт.
Допомогти може також послідовна політика щодо введення санкцій на постачання залізної руди з Росії, але потрібно також здешевити шлях української продукції на ринки ЄС.
"Поліпшення залізничної логістики з ЄС дозволить збільшити обсяги експорту. Але, враховуючи збільшення транспортних витрат, потрібно шукати варіанти для стримання зростання залізничних тарифів в Україні – щоб хоча б таким чином підтримати конкурентоспроможність українських виробників на зовнішніх ринках", – наголосив економіст.