"Найбільший каскад криз". Генсек ООН заявив про початок нової гонки озброєнь

На думку Гутерріша, людство "підійшло впритул до ядерного знищення"
Фото: ЕРА

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш вважає, що у світі почалася нова гонка озброєнь. Про це він заявив 21 жовтня на дебатах Радбезу ООН щодо проблем жінок, миру і безпеки. Стенограму його виступу опублікувала пресслужба ООН.

"Ми переживаємо момент істини – найбільший каскад криз. Світ застряг у зворотному напрямку. Повертаються військові перевороти і силові захоплення влади, нова гонка озброєнь повертається. Ядерний ризик зараз на найвищому рівні за останні 40 років", – сказав він.

Генсек ООН підкреслив, що торік частка військових витрат у ВВП країн продемонструвала максимальне збільшення з 2009 року і становила приблизно $2 трлн на рік.

Раніше, у вересні цього року, Гутерріш писав у Twitter про те, що людство "підійшло впритул до ядерного знищення".

"У всьому світі зберігають приблизно 14 тис. одиниць ядерної зброї. [...] Настав час назавжди врегулювати ядерний конфлікт, знищити ядерну зброю і відкрити нову еру довіри та миру", – зазначав він.

Контекст:

За даними Стокгольмського інституту досліджень проблем миру (SIPRI), незважаючи на пандемію COVID-19, 2020 року різні країни продовжили нарощувати військові видатки, витративши на ці цілі $1,98 трлн. Найбільші військові бюджети у США ($778 млрд), Китаю ($252 млрд), Індії ($72,9 млрд), Росії ($61,7 млрд) і Великобританії ($59,2 млрд). На ці п'ять країн, за підрахунками SIPRI, припадає 62% усіх світових військових витрат.

Щодо ядерної зброї, то, за даними SIPRI, станом на початок 2021 року дев'ять ядерних держав  США, Росія, Великобританія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль і Північна Корея  скоротили загальну кількість ядерних боєголовок із 13 400 одиниць до 13 080. Водночас кількість розгорнутих ядерних боєприпасів у світі збільшилася з 3720 до 3825, 2000 з них (майже всі належать Росії та США) були у стані підвищеної бойової готовності. Росія і США мають понад 90% світової ядерної зброї (за оцінкою SIPRI, у Росії зараз 6255 боєголовок, у США  5550).

На початку лютого цього року Росія та США пролонгували строк дії Договору про заходи щодо подальшого скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь (ДСНО, СНО-III) – про взаємне скорочення арсеналів розгорнутих стратегічних ядерних озброєнь.

НАТО привітав і повністю підтримав продовження угоди. В Альянсі наголосили, що договір сприяє міжнародній стабільності.

У червні за підсумками зустрічі у Швейцарії президент США Джо Байден і президент РФ Володимир Путін випустили спільну заяву щодо стратегічної стабільності. У ній зазначено, що навіть у періоди напруженості Росія і США здатні знизити ризик збройних конфліктів і загрози ядерної війни.

У 2018 році Путін говорив, що Росія приділятиме увагу "подальшому зміцненню своєї обороноздатності", проте гонку озброєнь "ніхто не збирається розганяти". Але в жовтні 2021 року, виступаючи на пленарному засіданні Російського енергетичного тижня, він заявив, що гонка озброєнь між Росією і США "на марші, на жаль", повідомив "Інтерфакс".