Прем'єр Словаччини пригрозив припинити постачання електроенергії в Україну
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо в опублікованому 27 грудня у Facebook відеозверненні пригрозив припинити постачання електроенергії в Україну під час дефіциту в її енергосистемі після російських повітряних атак, якщо Київ припинить транзит російського газу до Центральної Європи. Фіцо цитує Bloomberg.
"Після 1 січня ми оцінимо ситуацію й можливі заходи у відповідь щодо України, – заявив Фіцо. – Якщо знадобиться, ми припинимо постачання електроенергії, якої Україна гостро потребує під час перебоїв у мережі".
Словаччина – один із найбільших покупців російського газу, що залишилися в ЄС.
За словами Фіцо, унаслідок припинення постачання Євросоюз зіткнеться з додатковими витратами на енергоносії, а Словаччина – зі зростанням цін на газ.
"Кого хвилює якась Словаччина, правда, пане [президенте України Володимире] Зеленський? Але коли вам потрібно щось, щоб не замерзнути взимку, ви кричите", – цитує Фіцо портал SME.
16 грудня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час розмови попереджав Фіцо, що не буде транзиту російського газу через українську територію. "Угода України з Росією про транзит газу завершує дію 1 січня 2025 року й не буде продовжена", – зазначав у Telegram Шмигаль. Водночас прем'єр написав, що "за минулий тиждень 30% імпорту електроенергії відбувалося саме зі Словаччини".
Контекст:
Строк дії підписаного 2019 року контракту на транзит російського газу спливає наприкінці 2024 року. Як нагадував Forbes, за його умовами "Газпром" протягом 2020–2024 років має виплатити Україні за транзит понад $7,1 млрд. Україна неодноразово заявляла, що планів продовжувати контракт у неї немає.
У липні 2024 року в інтерв'ю LIGA.net на той час голова НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов розповідав, що транзитом через Україну проходить лише 4% газу, потрібного Європі (приблизно 14 млрд м&³3; на рік), і "це мізер". За даними Bloomberg, переважно російський газ потрапляє до Словаччини й Австрії.
27 серпня президент України Володимир Зеленський сказав, що Україна готова обговорювати транзит газу своєю територією з іншими компаніями (не російськими), "якщо буде запит від деяких європейських колег".