"Енергія як зброя". Шмигаль попередив Фіцо, що не буде транзиту російського газу через Україну
16 грудня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль обговорив із прем'єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо енергетичну безпеку Європи. Про це очільник українського уряду повідомив у Telegram.
"Підкреслив, що пріоритетом України є гарантована енергетична безпека для всієї нашої Європи і, зокрема, безперебійне забезпечення природним газом у зимовий період. [...] Зроблено за минулі роки доволі багато, щоб забезпечити надійне постачання газу й унеможливити використання будь-якого виду енергії як зброї, що протягом десятиліть було звичайною практикою для Росії у відносинах із країнами-сусідами та Євросоюзом", – написав Шмигаль.
Він наголосив, що Україна готова виконувати взяті нею зобов'язання в межах Угоди про асоціацію з ЄС.
"Тому якщо Єврокомісія офіційно звернеться до України щодо транзиту будь-якого газу, окрім російського, ми, звичайно, будемо це обговорювати та готові реалізувати відповідні домовленості на основі принципів енергетичної безпеки як усього ЄС, так і кожної європейської нації. Підкреслив, що угода України з Росією про транзит газу завершує дію 1 січня 2025 року і не буде продовжена", – заявив Шмигаль.
Прем'єр-міністр України зауважив, що Росія використовує свій енергоекспорт для фінансування злочинної й неспровокованої війни проти України та для продовження дестабілізації інших країн Європи. Нові антиросійські санкції ЄС є "одним із ключових елементів примусу Росії до реального миру".
"Ми також обговорили збільшення нашої співпраці у сфері електроенергетики. За минулий тиждень 30% імпорту електроенергії відбувалося саме зі Словаччини. Вдячні за таку підтримку і готові розширювати ці можливості, оскільки це зміцнює обидва наші народи – стійкість України й економіку Словаччини", – зазначив Шмигаль.
Контекст:
Строк дії підписаного 2019 року контракту на транзит російського газу спливає наприкінці 2024 року. Як нагадував Forbes, за його умовами "Газпром" протягом 2020–2024 років має виплатити Україні за транзит понад $7,1 млрд. Україна неодноразово заявляла, що планів продовжувати контракт у неї немає.
У липні 2024 року в інтерв'ю LIGA.net на той час голова НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов розповідав, що транзитом через Україну проходить лише 4% газу, потрібного Європі (приблизно 14 млрд м&³3; на рік), і "це мізер". За даними Bloomberg, переважно російський газ потрапляє до Словаччини та Австрії.
27 серпня президент України Володимир Зеленський сказав, що Україна готова обговорювати транзит газу своєю територією з іншими компаніями (не російськими), "якщо буде запит від деяких європейських колег".