Євросоюз шукає спосіб зберегти транзит газу через Україну, до вирішення питання можуть залучити Азербайджан – ЗМІ

Контракт на транзит газу через Україну було підписано строком на п'ять років
Фото: ЕРА

Чиновники Європейського союзу ведуть непублічні переговори щодо продовження використання газотранспортної системи (ГТС) України після завершення 2024 року контракту про транзит російського газу. Про це 10 червня повідомило Bloomberg із посиланням на джерела.

Агентство зазначає, що Росія доправляє через Україну приблизно 15 млрд м&³3; на рік, переважно до Словаччини й Австрії (російський газ тут покриває понад 80% споживання), а також імпортує російський газ морським транспортом.

Співрозмовники журналістів стверджують, що європейські компанії та політики ведуть переговори з Україною про те, щоб газ і далі йшов ГТС і після закінчення контракту між "Нафтогазом" і "Газпромом". Один із варіантів, який обговорюють, – заміна російського газу умовно азербайджанським, коли газ із Азербайджану закачуватимуть у російські трубопроводи.

Джерела Bloomberg вважають, що такий варіант дасть змогу Європі "уникнути труднощів", пов'язаних із купівлею російського газу тоді, коли ЄС намагається обмежити доходи РФ після повномасштабного вторгнення в Україну.

Голова "Нафтогазу" Олексій Чернишов у коментарі агентству сказав, що варіант постачання газу з Азербайджану через Україну "може мати якесь майбутнє". Він також висловив думку, що треба й далі використовувати "неймовірну інфраструктуру" української ГТС.

Чернишов підкреслив, що якщо в газотранспортної системи не буде замовника, "це призведе до збитків".

Є також побоювання, що ГТС України в разі припинення транзиту може стати воєнною ціллю або непридатною, що потребуватиме дорогого ремонту, пише Bloomberg.

Контекст:

30 грудня 2019 року "Нафтогаз" і "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу строком на п'ять років. Згідно з документом, мінімально гарантоване прокачування газу через територію України 2020 року мало становити 65 млрд м&³3; і по 40 млрд м&³3; у наступні чотири роки. Договір укладено за умови "качай або плати", тобто якщо навіть "Газпром" транспортує менше газу, він однаково має оплачувати прописаний у контракті обсяг.

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року, країни Заходу ввели кілька пакетів санкцій проти Росії, а також почали масово відмовлятися від російських нафти й газу і шукати їм альтернативу. Окрім того, було погоджено обмеження цін на газ і нафту з Росії.

16 серпня 2023 року міністр енергетики України Герман Галущенко повідомив, що після завершення контракту з РФ на транзит газу Україна не вестиме переговорів про його продовження. Він зазначив, що доля контракту залежатиме від того, чи зможе Європа обійтися без російського палива.

20 грудня 2023 року єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон заявила, що за рік завершиться контракт на транзит російського газу через Україну, тому країни – члени Євросоюзу, які досі його споживають, мають підготуватися до змін на ринку.