NASA оголосило про припинення місії з вивчення марсіанського ґрунту
Так званий "Кріт", інструмент на посадковому марсіанському модулі InSight, офіційно визнаний "мертвим", отже, місія завершилася невдачею. Про це повідомляє ScienceAlert.
Робота "Крота" полягала в тому, щоб заритися в поверхню Марса на глибину до п'яти метрів. Трос з'єднував "Крота" з посадковим модулем, і вздовж цього троса були рівномірно розташовані теплові датчики. Вивчаючи теплові властивості внутрішньої частини планети, вчені могли б багато чого довідатися про її геологічну історію.
Але загнати інструмент у землю виявилося непросто. "Кріт" – це інструмент, який розробили, щоб повільно просуватися вниз по поверхні. Обмеження у вазі та енергії місії означали, що потужніший спосіб загнати інструмент у землю був неможливим.
Із самого початку розгортання місії в березні 2019 року "Кріт" зіткнувся із проблемами. Спершу він трохи просунувся, але після проникнення на кілька сантиметрів зупинився. Спочатку співробітники місії думали, що його заблокував камінь.
Але, як виявилося, поверхня Марса, на якій розташований посадковий модуль InSight, покрита ущільненим шаром ґрунту, який не падає назад в яму під час буріння. Через це не забезпечувалося необхідне тертя для нормальної роботи "Крота".
Персонал місії зробив усе, щоб заповнити відсутнє тертя, але в підсумку "Кріт" так і не зміг проникнути досить глибоко у ґрунт Марса. Після 500 спроб його оголосили "мертвим".
Водночас інші інструменти посадкового модуля, зокрема сейсмометр, усе ще працюють. Тож місія усе ще має наукове значення.
Як зазначає видання, це був перший раз, коли місія намагалася в такий спосіб розкопати поверхню Марса, тому всі зусилля проводили на незвіданій території і неможливо було точно дізнатися, що станеться із "Кротом".
Модуль автоматичної станції Mars InSight запустили на Марс 5 травня 2018 року. 26 листопада того-таки року він приземлився на поверхню планети. 7 грудня космічний апарат записав шум вітру на Марсі, а 19 грудня встановив на планеті сейсмометр.
У січні цього року NASA вирішило продовжити ще на два роки, до грудня 2022 року, місію InSight.