Наслідки землетрусу в Туреччині відчуватимуться у світі впродовж кількох років, зокрема у Криму – сейсмолог

Землетрус у Туреччині запустив сейсмічні процеси по всій планеті, пояснив експерт
Фото: EPA
Потужні землетруси, які сталися вранці 6 лютого в Туреччині і торкнулися Сирії, активізували сейсмічні процеси, наслідки яких можуть відчуватися протягом кількох місяців і навіть років. Про це пише "ВВС News Україна" 8 лютого.

Більша частина Туреччини розташована на Анатолійській плиті, а південний захід Туреччини переходить на Аравійську плиту поруч із Сирією, і між ними є глибокий тектонічний розлом, пояснив сейсмолог, доктор фізико-математичних наук Дмитро Гринь.

За його словами, Аравійська плита тисне на Анатолійську, і ця енергія накопичується протягом сотень років, у підсумку вивільняючись землетрусом. Оскільки в цій зоні землетрусів не було давно, енергії накопичилося багато, що призвело до потужних поштовхів.

Цей землетрус активував інші сейсмічні зони на планеті, де тектонічні плити тиснуть одна на одну, пояснив сейсмолог. Після таких потужних землетрусів сейсмічні хвилі кілька разів обходять Землю, і всі сейсмологічні станції планети, зокрема й в Україні, зафіксували хвилі від землетрусу в Туреччині.

Наслідки можуть відчувати у Чорноморському регіоні та на Кавказі протягом наступних двох-трьох років, сказав Гринь. За його словами, Аравійська плита "раніше тиснула на Анатолійську плиту, тобто Туреччину, а тепер вона починає тиснути на Кавказ, а також Крим". На думку експерта, у наступні роки в цьому регіоні можуть статися серії дрібних землетрусів з магнітудою 4–5, але можуть бути й великі землетруси.

Завдяки Чорному морю сейсмічну активність турецьких землетрусів менше відчувають на території України, але материкова Україна лежить у зоні впливу землетрусів із зони Вранча у Румунії, нагадав експерт. Найбільші землетруси у зоні Вранча були 1977-го і 1986 року, їх відчували і жителі України, особливо у західних та центральних областях.

Контекст:

6 лютого вночі на південному сході Туреччини та на північному заході Сирії стався потужний землетрус.

Його епіцентр був у турецькій провінції Кахраманмараш, магнітуда становила 7,7. Поштовхи також відчували у сусідніх країнах – Лівані, Ізраїлі, на Кіпрі, у Румунії, Грузії та інших. Удень 6 лютого стався ще один землетрус магнітудою 7,6. Загалом, за даними турецького агентства з надзвичайних ситуацій, було 648 підземних поштовхів.

За останніми даними, у Туреччині загинуло 8574 особи, у Сирії – приблизно 2530 осіб