Наступного тижня у Брюсселі готують зустріч України і членів ЄС щодо зернового конфлікту
У Європейській комісії планують 28 вересня провести зустріч координаційної платформи, яка збирається для вирішення аграрної кризи з Україною. Про це 22 вересня у Брюсселі заявила речниця Єврокомісії Міріам Гарсія Феррер у Брюсселі, повідомляє "Європейська правда".
За її словами, комісія фіналізує свої коментарі щодо плану дій і надішле їх Україні.
"Вони зможуть узяти їх до уваги. Відповідно до того обміну думок, який був дотепер, – а він був дуже конструктивним, – ми бачимо дуже позитивний шлях уперед", – сказала речниця.
Також комісія надішле запрошення до участі всіх сторін у наступній зустрічі координаційної платформи. Вона відбудеться наступного тижня, 28 вересня, уточнила речниця.
"Ми запросимо всі відповідні держави-члени, й у нас буде можливість фіналізувати цей план дій, щоб він міг почати діяти якнайшвидше", – сказала Феррер.
Вона уточнила, що для зустрічі координаційної платформи очікують усі сторони, зокрема й Польщу.
Контекст:
Із 2 травня до 15 вересня діяла заборона на вільне постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку й насіння соняшнику до Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини. Ембарго ввели через те, що фермери з Польщі й інших країн виходили на акції протесту. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.
15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на ввезення української агропродукції. Як зазначили в Єврокомісії, Україна погодилася вжити заходів протягом 30 днів, щоб уникнути стрибків ціни на зерно (український уряд уже узгодив нову процедуру експорту агропродукції до п'яти країн Євросоюзу). Незважаючи на рішення Єврокомісії, Польща, Угорщина та Словаччина в односторонньому порядку продовжили заборону імпорту українського зерна.
18 вересня в Міністерстві економіки повідомили, що Україна розпочала судову процедуру через заборону на ввезення українського зерна до Польщі, Словаччини та Угорщини. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 19 вересня заявив, що Київ пропонує партнерам компроміс і пригрозив Польщі та Угорщині забороною на ввезення їхніх товарів в Україну.
19 вересня в Мінекономіки України заявили, що Україна найближчими днями заборонить імпорт цибулі, помідорів, капусти та яблук з Польщі. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький попередив, що його країна готова розширити заборону на ввезення продукції з України, якщо Київ ескалюватиме конфлікт.
21 вересня в Мінагрополітики України повідомили, що Україна та Польща домовилися розробити план взаємодії щодо експорту українського зерна.