НАТО бачить ознаки підготовки Китаю до надання Росії зброї – Столтенберг
За його словами, НАТО не фіксує сьогодні постачання, але бачить імовірний процес обговорення й підготовки до цього. Тому США та інші члени блоку "чітко застерігають Китай від підтримки незаконної війни", сказав він.
Столтенберг наголосив, що Китай є членом Ради Безпеки ООН, а війна Росії проти України порушує Статут ООН. "Основний принцип цієї організації – поважати цілісність інших націй і не вторгатися в іншу країну із сотнями тисяч військовослужбовців", сказав генсек НАТО, додавши, що Китай не має бути частиною цієї агресії.
Агентство зазначає, що Пекін поки не коментував слів Столтенберга. Раніші заяви США про імовірні факти надання китайської зброї Росії у КНР назвали припущеннями.
22 лютого заступниця спікера Пентагону Сабріна Сінгх заявила, що Білий дім попередив Китай у публічний і непублічний спосіб про наслідки, з якими він може зіткнутися у разі надання летальної військової допомоги Росії. Водночас вона зазначила, що США поки не бачать ознак надання летальної військової допомоги РФ з боку Китаю.
Контекст:
Китай з початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.
30 грудня 2022 року під час переговорів за допомогою відеозв'язку із Сі Цзіньпіном президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія і Китай розвиватимуть "військове і військово-технічне співробітництво". Він підкреслив, що це сприятиме "гарантуванню безпеки двох країн і підтримці стабільності у важливих регіонах". Зі свого боку глава КНР зазначив, що в Китаї готові нарощувати "стратегічну координацію" із РФ, щоб "привнести більше стабільності у світ", повідомило китайське агентство "Сіньхуа".
Телеканал CNN з посиланням на офіційних осіб США, ознайомлених з даними розвідки, повідомляв, що останнім часом США почали помічати "тривожні" тенденції у підтримці Китаєм російських збройних сил і є ознаки того, що Пекін хоче "підійти до межі" надання летальної військової допомоги Росії і не бути спійманим.
Держсекретар США Ентоні Блінкен 18 лютого застеріг Пекін від надання Росії військової допомоги або допомоги в обходженні західних санкцій.
У МЗС КНР відповіли, що США "не мають права читати лекції" Китаю.
Президент України Володимир Зеленський заявив 20 лютого, що поки "не бачить" ознак військової підтримки Росії з боку Китаю.
22 лютого міністерство закордонних справ Китаю оголосило, що країна не розглядає можливості надання летальної зброї Москві для використання у війні проти України, звинувативши США і НАТО у розповсюдженні неправдивих відомостей про потенційну роль Пекіна у конфлікті.