НАТО взяв на себе координаційну роль в евакуації людей із Кабула – Столтенберг

Столтенберг узяв участь у віртуальному саміті лідерів країн "Великої сімки"
Фото: nato.int
Генеральний секретар Північноатлантичного союзу Єнс Столтенберг заявив 24 серпня під час віртуального саміту лідерів країн "Великої сімки" (G7), що НАТО координує забезпечення "максимально ефективної евакуації людей" з аеропорту Кабула в Афганістані. Його слова цитує пресслужба Альянсу.

"Кілька сотень співробітників і підрядників НАТО надають важливі послуги, такі як управління повітряним рухом, постачання палива і зв'язок в аеропорту", – сказав Столтенберг.

Він "підкреслив важливість того, щоб аеропорт Кабула залишався відкритим для продовження евакуації".

Столтенберг нагадав, що пріоритет НАТО – щоб Афганістан більше не був платформою для міжнародних терористів, що атакують країни Заходу.

У НАТО припускають, що терористична загроза може виникнути знову. Водночас Столтенберг підкреслив, що союзники по Альянсу "й далі боротимуться з міжнародним тероризмом і стежитимуть, щоб Афганістан знову не став притулком для терористичних груп".

Віртуальний саміт G7 для проведення термінових перемовин щодо ситуації в Афганістані зібрав прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон. Він підкреслював у Twitter 22 серпня, що "життєво важливо, щоб міжнародна спільнота працювала разом задля гарантування безпечної евакуації, запобігання гуманітарній кризі і надання підтримки афганському народу з метою закріплення досягнень останніх 20 років".

За підсумками саміту країни "Великої сімки" назвали умову визнання легітимності нової влади в Афганістані.

Контекст:

Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке розпочали у квітні 2021 року. До 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.

Раніше, 13 серпня, "Талібан" звернувся до афганського народу, пообіцявши амністію військовослужбовцям урядової армії і поліцейських, а також недоторканність приватного майна.

На тлі наступу "Талібану" іноземні держави розпочали евакуацію своїх громадян. Цей процес було паралізовано через те, що 16 серпня аеропорт Кабула скасував усі комерційні рейси. 17 серпня процес евакуації поновили, хоча міністерка оборони Франції Флоранс Парлі повідомляла, що блокпости талібів ускладнюють доступ до аеропорту.

Кілька країн (США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпечної евакуації.

У Пентагоні у вівторок повідомляли, що протягом останньої доби з Афганістану вивезли понад 21 тис. осіб, усього – 63,9 тис. американців, громадян держав НАТО та інших партнерів США, а також афганців.