НАТО закликає КНДР почати діалог зі США для досягнення цілей денуклеаризації

Із 2006 року Північна Корея провела шість випробувань ядерної зброї
Фото: EPA
НАТО закликає Північну Корею почати переговори зі США для виконання вимог резолюцій Ради Безпеки ООН про денуклеаризацію. Про це йдеться в підсумковому комюніке саміту НАТО, який відбувся 14 червня в Брюсселі. Документ опубліковано на сайті Альянсу.

"Ми підтверджуємо цілковиту підтримку мети повної і незворотної денуклеаризації Північної Кореї, яку можна буде перевірити, згідно з відповідними резолюціями Ради Безпеки ООН. Ми закликаємо КНДР почати конструктивні переговори зі Сполученими Штатами для досягнення цієї мети. Ми закликаємо КНДР повністю виконати свої міжнародні зобов'язання, ліквідувати можливості ведення ядерної, хімічної та біологічної війни і балістичні ракети", – ідеться в документі.

Також НАТО закликав країни повністю дотримуватися санкцій ООН проти Північної Кореї.

Контекст:

Із 2006 року Північна Корея провела шість випробувань ядерної зброї і десятки запусків балістичних ракет. Проти країни ввели санкції Євросоюз, Рада Безпеки ООН, США і низка країн, обмежувальні заходи неодноразово розширювали.

12 червня 2018 року тодішній президент США Дональд Трамп і лідер КНДР Кім Чен Ин підписали угоду в Сінгапурі. У документі зазначено, що США нададуть КНДР гарантії безпеки, Північна Корея підтвердила прихильність до повної денуклеаризації Корейського півострова.

27–28 лютого 2019 року у в'єтнамському Ханої відбувся другий американсько-північнокорейський саміт. Президент США сказав, що постарається досягти з лідером КНДР домовленостей щодо денуклеаризації, а потім "перетворити Північну Корею на економічний центр". Сторони не дійшли згоди.

30 червня 2019 року Трамп і лідер Північної Кореї зустрілися в Пханмунджомі – селі в демілітаризованій зоні на кордоні КНДР і Південної Кореї. Сторони домовилися створити групу переговірників від двох країн, які будуть уповноважені займатися питаннями денуклеаризації. Але прогресу в переговорах не відбулося, і з липня 2019 року КНДР відновила запуски ракет.

20 січня 2021 року посаду президента США обійняв Джо Байден. Із Кім Чен Ином він іще не зустрічався. За словами Байдена, якщо його зустріч із Кім Чен Ином і відбудеться, її супроводжуватиме низка попередніх умов, зокрема обговорення ядерного арсеналу КНДР і деескалації.