"Не заохочуємо й не підтримуємо". У Держдепі США прокоментували удари України по Росії
США не підтримували й не заохочували ударів України по території Росії. Про це на брифінгу 26 березня заявив представник Держдепартаменту США Метью Міллер, коментуючи повідомлення про те, що Сполучені Штати просили Київ припинити удари по російських нафтопереробних заводах. Міллера цитує сайт Держдепу.
"Із самого початку цієї війни ми завжди дотримувалися позиції, що не заохочуємо й не підтримуємо завдання Україною ударів за межами її території", – відповів спікер Держдепу.
На уточнювальне запитання, чи відбувалися такі обговорення у світлі останніх ударів України по НПЗ, Міллер відповів: "Я не говоритиму про конкретні розмови, але це наша давня політика, яку ми чітко виклали українському урядові, тож це не те, про що вони могли б не знати".
Контекст:
З початку року Україна посилила атаки на нафтогазові об'єкти на території Росії – НПЗ, нафтобази й газові термінали. Атаки зафіксували в багатьох регіонах. Відповідальність за частину інцидентів неофіційно взяли на себе СБУ й військова розвідка України.
За оцінкою Bloomberg, обсяги роботи нафтопереробних заводів у Росії протягом більшої частини лютого були майже на 4% нижчими від рівня грудня, тобто до масованих атак БПЛА. Але загалом, зазначило агентство, Росії вдалося відновити роботу більшості об'єктів, які зазнали атак, крім Туапсинського нафтопереробного заводу (туди дрони прилетіли наприкінці січня).
Через атаки, як зазначило The Moscow Times, у Росії експорт бензину впав на 37%, дизельного пального – на 23%. Російська влада заявила, що проблем із постачанням на внутрішній ринок немає, але з 1 березня експорт бензину заборонили на пів року.
12–16 березня безпілотники атакували російські нафтопереробні підприємства в кількох областях, пошкоджені об'єкти становлять приблизно 12% потужностей РФ із перероблення нафти, писало Bloomberg.
22 березня Financial Times із посиланням на три джерела написала, що США закликали Україну припинити атаки на російську енергетичну інфраструктуру, попередивши, що удари дронів можуть призвести до зростання світових цін на нафту і спровокувати заходи у відповідь. Зазначено, що неодноразові попередження з Вашингтона було адресовано високопосадовцям СБУ і ГУР Міноборони України. В Офісі президента України назвали фіктивною інформацією матеріал FT.
В уряді України російські НПЗ назвали абсолютно законними цілями. Україна діє "відповідно до найкращих натовських стандартів", підкреслили в Кабміні.
Після цього атаки на російські НПЗ тривали.