"Нехай ніколи не буде війни!" Папа римський помолився за мир в Україні
26 січня папа проголосив днем молитви за мир в Україні.
"А тепер, проказуючи "Отче наш", запрошую вас помолитися за мир в Україні та чинити це часто протягом цього дня: просімо наполегливо у Господа, аби ця земля могла побачити розквіт братерства та здолати рани, страхи та поділи... Нехай же молитви та призивання, які сьогодні підносяться аж до неба, торкнуться умів і сердець відповідальних на землі, аби вони вчинили так, щоб переважив діалог, а добро всіх стояло понад частковими інтересами. Прошу вас, нехай ніколи не буде війни!" – сказав він.
Про ситуацію в Україні папа римський згадує регулярно. 25 грудня 2021 року він закликав не дозволяти поширювати в Україні "метастази конфлікту", а 10 січня 2022 року – "знайти прийнятні та триваючі рішення" для припинення війни в Україні.
Контекст:
2014 року, одразу після анексії Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти й докази, надані Україною.
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною. Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомляв 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.
У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями" та звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні. Росія зі свого боку висунула вимоги щодо "гарантій безпеки", серед яких – нерозширення НАТО "у східному напрямку" і відмова від приймання до Альянсу держав, що раніше входили в СРСР. Щодо цих вимог у січні 2022 року відбулися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ. За їхніми підсумками у Росії заявили, що не дістали від США і НАТО жодних гарантій, а представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія чи конфронтація й наслідки.
У середині січня американські ЗМІ, зокрема CNN, повідомили, що Росія може вторгнутися в Україну в січні – лютому. Вона нібито може здійснити провокацію, яка стане приводом для нападу. 14 січня прессекретарка Білого дому Джен Псакі підтвердила, що американська сторона має інформацію, що РФ готується до диверсії на Донбасі: вона хоче звинуватити Україну в провокації, щоб виправдати своє вторгнення. За даними Головного управління розвідки Міністерства оборони України, російські спецслужби готують провокації проти військовослужбовців збройних сил РФ, щоб звинуватити у цьому Україну.
Президент України Володимир Зеленський 19 січня висловив думку, що ризик російського вторгнення в Україну останнім часом не став більшим, але зріс ажіотаж навколо цього питання. Він закликав українців не панікувати.
На тлі новин про ймовірне вторгнення Росії чотири країни – США, Великобританія, Австралія та Німеччина – заявили про намір евакуювати з України членів сімей дипломатів та частину співробітників дипломатичних установ. У МЗС України назвали цей крок передчасним.
26 січня заступниця держсекретаря США Венді Шерман заявила, що невідомо, чи ухвалив президент Росії Володимир Путін остаточне рішення щодо вторгнення в Україну, але ознаки того, що він готується застосувати війська, є. За її словами, це може статися "зараз або, можливо, в середині лютого".