"Нехай у розвідників своїх запитають, чому вони їм не доповіли". Лукашенко прокоментував критику деякими країнами його таємничої інавгурації
За словами президента Білорусі Олександра Лукашенка, на його інавгурацію 23 вересня запросили понад дві тис. осіб.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко на зустрічі з послом Китаю Цуй Ціміном 24 вересня прокоментував закиди з боку деяких західних країн щодо його таємничої інавгурації, яка відбулася напередодні. Про це він сказав в ефірі телеканала БЕЛТА.
"Якась образа, що ми не повідомили полякам, литовцям, українцям, ще комусь, що ми будемо проводити цей захід. За законами Білорусі ми не мусимо нікого із західних держав, взагалі когось попереджати. Це внутрішня справа нашої країни. Критика тільки одна: не та таємниця, не те таїнство..." – сказав він.
Лукашенко заявив, що на інавгурацію запрошували понад дві тис. осіб разом із військовими, і втримати це у таємниці було практично неможливо.
"Якщо вони [країни, які виступили з критикою таємниці інавгурації Лукашенка] цього не знали, так де ж розвідка, де ЦРУшники, німецька розвідка... Поляки тут пішки ходять тисячами. Вони куди дивилися? Нехай у розвідників своїх запитають, чому вони їм не доповіли", – сказав він.
Водночас Лукашенко заявив, що всі заходи, пов'язані з проведенням президентських виборів у Білорусі, нібито проводили згідно з законом.
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифіковано. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи подавали протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів затримали понад 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми та поранення. Наймасовіші затримання відбувалися з 9-го до 12 серпня, тоді затримали понад 7 тис. осіб. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що Євросоюз не вважає Лукашенка законним президентом Білорусі. Європарламент відкинув офіційні результати виборів у Білорусі, оскільки їх провели "з грубим порушенням всіх міжнародно визнаних стандартів", засудив застосування насильства щодо протестувальників і закликав ЄС невідкладно ввести санкції проти відповідальних за фальсифікацію результатів виборів, зокрема проти Лукашенка.
Верховна Рада України офіційно засудила дії білоруської влади.
23 вересня у Палаці незалежності в Мінську відбулася церемонія інавгурації Лукашенка. Уперше в історії Білорусі її не анонсували. Всупереч вимозі законодавства, церемонію не транслювали на телебаченні.
Після таємного вступу Лукашенка на посаду жителі Білорусі знову вийшли на протести.
Низка держав, зокрема Німеччина, Латвія, Литва, Польща, Данія та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що складання Лукашенком присяги не означає його визнання легітимним главою білоруської держави.