Нетаньяху: Я не хочу бачити палестинців громадянами Ізраїлю і не хочу, щоб вони були підданими Ізраїлю

Нетаньяху: Нам потрібен ширший повітряний простір, який би простягався над палестинською територією
Фото: Премьер-министр Израиля / Facebook

Палестинці можуть мати самоуправління, однак відповідальність за безпеку має лежати на Ізраїлі, заявив прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху.

Більшість ізраїльтян хоче відокремитися від палестинців. Про це 7 березня заявив прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху у Вашингтоні, повідомляє прес-служба ізраїльського прем'єра у Facebook.

"Я не хочу бачити палестинців громадянами Ізраїлю і не хочу, щоб вони були підданими Ізраїлю. Я хочу рішення, у якому в них є всі повноваження, необхідні їм для управління, щоб водночас жоден із них не був загрозою для нас. Це означає, що за будь-якого варіанта угоди землі на захід від річки Йордан, зокрема палестинські населені пункти, мають бути під ізраїльським військовим контролем. Загальна відповідальність за безпеку буде лежати на Ізраїлі", – зазначив він.

Нетаньяху підкреслив, що аеропорт Бен-Гуріон в Ізраїлі розташований приблизно за 10 секунд лету від західного берега річки Йордан, тому ізраїльський повітряний простір не може закінчуватися над ним.

"Нам необхідний ширший повітряний простір, який би простягався над палестинською територією. Те, що правильно стосовно надземного простору, також правильно щодо наземного простору, і як з'ясовується – у світлі терористичних тунелів, навіть підземного. Ізраїль має нести загальну відповідальність за безпеку району на захід від річки Йордан", – розповів прем'єр-міністр.

Він пояснив, що в такій ситуації можна надати повний суверенітет Палестині.

"Дуже важливо, щоб Ізраїль відповідав за безпеку, інакше все розвалиться. І Палестинська автономія розвалиться. У кожен регіон, який покидали наші військові сили, приходив радикальний іслам. Ми вийшли з Лівану, і цю територію заповнили Іран і "Хезболла". Ми вийшли із Гази, у неї ввійшли Іран і ХАМАС. Якщо ми залишимо без військового контролю західний берег або значну частину регіону, як припускають різні варіанти мирного плану, цю територію займе ХАМАС, тобто Іран або ІДІЛ, і це стане катастрофою для світу", – попередив Нетаньяху.

Ізраїльський прем'єр зазначив, що палестинці хочуть не свою державу по сусідству з Ізраїлем, а державу на місці Ізраїлю.

"Я думаю, на горизонті з'явилася нова надія, якої я ніколи раніше не бачив, і вона не має жодного стосунку до палестинців, а пов'язана з арабським світом. У зв'язку з постійним зростанням іранської загрози. Я б сказав, що майже всі арабські країни не бачать більше в Ізраїлі ворога, а бачать основного союзника у протистоянні ісламському фундаменталізму, насамперед в особі ІДІЛ", – розповів Нетаньяху.

Нетаньяху розповів, що ізраїльська розвідка допомогла запобігти десяткам великих терактів ІДІЛ, зокрема спробі збити літаки великих авіакомпаній, а саме арабських.

"Зрештою ми зможемо змінити ситуацію. Я не думаю, що це відбудеться просто зараз, але не заперечую, що це може статися. Раніше ми говорили, що як тільки укладемо мир із палестинцями, нормалізуються відносини з арабським світом. Я думаю, усе працює навпаки. Нормалізація відносин з арабським світом призведе до зміни палестинської позиції", – підсумував він.

У 1990-х роках між Палестиною та Ізраїлем за посередництвом США й Росії було укладено угоди, які, серед іншого, передбачали, що палестинці дістануть можливість створити власну незалежну державу, а у відповідь припинять атаки на Ізраїль. Першу угоду було підписано в Осло в серпні 1993 року.

Із тих пір Палестина є частково визнаною державою. 30 вересня 2015 року, виступаючи в ООН, палестинський лідер Махмуд Аббас заявив, що його країна більше не буде дотримуватися мирних угод з Ізраїлем, відомих як "угоди Осло". Аббас звинуватив Ізраїль у тому, що він не дотримується мирних домовленостей.

У травні 2017 року на зустрічі у Вифлеємі з президентом США Дональдом Трампом Аббас зазначив, що він готовий до переговорів про врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту.

6 грудня Трамп офіційно визнав Єрусалим столицею Ізраїлю і оголосив про перенесення посольства США в це місто.

Ізраїль зайняв східну частину Єрусалима після війни 1967 року і вважає все місто своєю столицею. Палестинці, зі свого боку, хочуть оголосити Східний Єрусалим столицею своєї держави.