Невзлін: Абрамович не був при Путіну. Путін був при Абрамовичі
Невзлін згадав, що саме Абрамович познайомив його з Путіним, точніше – "посадив поговорити" із прицілом на майбутнє, уже знаючи, що директор ФСБ стане наступником чинного на той момент президента РФ Бориса Єльцина.
"Я пішов у цей кабінет на Луб'янці. Ми провели годину такої розмови – обміну ввічливостями. Абсолютно ні про що. Я не міг би на цьому жодного враження про цю людину скласти. Але можна було зрозуміти, що це директор ФСБ і цей директор ФСБ – він ось така закрита людина", – згадав Невзлін першу зустріч із Путіним.
Як розповів мільярдер, із 1996-го до 2000 року всі рішення ухвалювала вузька група осіб під назвою "сім'я", куди входив і Абрамович. Під час транзиту влади від Єльцина до Путіна вплив Абрамовича значно зріс, сказав Невзлін.
"Роман Абрамович не був при Путіну. Путін був при Романові Абрамовичу. Тому що рішення остаточно ухвалював Роман Абрамович, – стверджує колишній віцепрезидент компанії ЮКОС. – Людина, яка не подобалася Роману Абрамовичу, не могла стати наступником".
На думку Невзліна, Абрамович залишився другом Путіна і сьогодні і має доступ до президента РФ.
"Він може з ним говорити про що завгодно. Він, без сумніву, один із найбільших його гаманців, якщо не найбільший. У них довірчі стосунки", – сказав він.
Водночас Абрамович, як вважає Невзлін, "точно розуміє", що він не впливає на ухвалення Путіним політичних рішень.
"Абрамович – фігура інша. Він зберіг ці стосунки. Мета його абсолютно зрозуміла. Він ігровий хлопець, хитрий, і він чудово розуміє, що відбувається. Тому він, звісно, зацікавлений зберегти Путіна при владі й не потрапити під санкції. Ці дві мети він і має перед собою максимально", – висловив думку Невзлін.
Тому, вважає бізнесмен, Абрамович "може донести якусь домовленість" до Путіна – не військово-стратегічну і не військово-політичну.
"Рівень переговорів щодо "Азову"... Я вірю, що стосовно обміну полонених "Азову" Роман Абрамович брав активну участь разом із [президентом Туреччини Реджепом] Ердоганом або з відповідним його помічником, який став близьким другом Романа Абрамовича, назвімо це так", – підсумував Невзлін.
Контекст:
Абрамович, почавши займатися малим бізнесом наприкінці 80-х років XX століття, став згодом одним із найбагатших підприємців у Росії. Зараз Абрамович, за даними російського Forbes, посідає 17-те місце у списку найбагатших людей Росії. Його майно оцінюють у $6,9 млрд.
Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну проти Абрамовича як людини із ближнього кола Путіна ввели санкції Великобританія та Європейський союз.
У травні Абрамович оскаржив санкції щодо нього, введені Євросоюзом.
США не вводили проти нього обмежень. За даними ЗМІ, у березні президент України Володимир Зеленський особисто радив президенту США Джо Байдену поки що не вводити санкції проти Абрамовича, очікуючи, що той може допомогти у переговорах між Україною та РФ.
За даними джерел західних ЗМІ, президент РФ Володимир Путін особисто схвалив участь Абрамовича у переговорах РФ з Україною щодо припинення війни. Участь Абрамовича у переговорах підтверджував і Зеленський. В Офісі президента України говорили, що він "вкрай ефективно відпрацював місію посередництва між делегаціями". Окрім того, згідно зі знімками, опублікованими агентством ЕРА, Абрамович 22 липня був на переговорах щодо зерна в Туреччині.