Нідерланди відкликали ліцензію в оператора "Турецького потоку", Угорщина та Сербія можуть залишитися без газу – ЗМІ
Центральне управління імпорту й експорту Нідерландів (CDIU) 17 серпня оголосило нідерландській "доньці" російського "Газпрому" South Stream Transport BV, яка експлуатує газогін "Турецький потік", про передчасне відкликання її ліцензії із 17 вересня. Про це 29 вересня повідомляє "Радио Свобода".
Журналісти посилаються на внутрішні документи South Stream Transport BV, які опинилися в їхньому розпорядженні.
"З документів випливає, що газогін фактично мали зупинити 17 вересня, а це означає, що Угорщина і Сербія можуть залишитися практично без газу", – зазначає "Радио Свобода".
За його інформацією, 14 вересня головний виконавчий директор компанії Олег Аксютін наказав "зупинити виконання усіх угод, які стосуються технічного супроводу газогону, включно з проєктуванням, виготовленням, збиранням, випробуванням, ремонтом, технічним обслуговуванням й навчанням, усіма видами підтримки, усної також".
Транспортування газу продовжать "із забезпеченням лише аварійної підтримки з метою уникнення заподіяння шкоди довкіллю", наголошують журналісти.
За інформацією "Радио Свобода", South Stream Transport BV подала заявку на нову ліцензію, але "ніхто не знає, чи її видадуть". Також нібито компанія не повідомила турецьку сторону про проблеми з ліцензією.
Радио підкреслює, що "Турецький потік" сьогодні залишається останнім газогоном, яким російський газ "без проблем потрапляє до Європи", й основними споживачами трубопроводу є Сербія (залежна "досить серйозно") й Угорщина ("практично повністю").
Контекст:
"Турецький потік" – газогін із Росії до Туреччини через Чорне море з проєктною потужністю 31,5 млрд м&³3; газу на рік. Він також призначений для постачання російського газу до країн Південної й Південно-Східної Європи транзитом через турецьку територію.
На урочистій церемонії завершення будівництва "Турецького потоку" в листопаді 2018 року були присутні президент Туреччини Реджеп Ердоган і президент Росії Володимир Путін. Також разом вони відкрили газогін у січні 2020 року.
У листопаді 2021 року через аварію на болгарській території російський газ припиняли подавати до Сербії та Угорщини.