ООН підтримає будь-яку місію МАГАТЕ на ЗАЕС, якщо Україна та РФ погодяться – речник Гутерріша

Запорізька АЕС працює під контролем російських військових із 4 березня
Фото: Енергоатом / Facebook

В Організації Об'єднаних Націй заявили про готовність підтримати місію Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС), якщо буде підтримка такого рішення з боку України та РФ, військові якої захопили станцію.

Про це йдеться у заяві прессекретаря генсека ООН Антоніу Гутерріша Стефана Дюжарріка, яку опублікували на сайті організації 15 серпня.

Дюжаррік зазначив, що російські офіційні особи неодноразово звинувачували секретаріат ООН у тому, що він нібито скасував або заблокував візит МАГАТЕ на ЗАЕС.

За словами Дюжарріка, МАГАТЕ є спеціалізованою установою, яка "діє з повною незалежністю під час ухвалення рішень про те, як виконувати свій конкретний мандат".

"Секретаріат ООН не має повноважень блокувати або скасовувати будь-яку діяльність МАГАТЕ, – підкреслив речник Гутерріша. – Перебуваючи у тісному контакті з МАГАТЕ, секретаріат ООН дійшов висновку, що в нього є в Україні спроможності логістики та безпеки, щоб підтримати будь-яку місію МАГАТЕ на ЗАЕС із Києва, якщо Росія та Україна погодяться".

Контекст:

Запорізька АЕС працює під контролем російських військових із 4 березня, вони призначили військового начальника, з яким професійний персонал атомної станції з управління енергоблоками має погоджувати усі свої дії.

У липні в "Енергоатомі" зазначили, що окупанти завозять на територію ЗАЕС військову техніку, зокрема ракетні комплекси, з яких обстрілюють міста на іншому березі Дніпра. 21 липня "Енергоатом" повідомив, що окупанти розмістили техніку, зброю та боєприпаси у машинному залі енергоблока ЗАЕС.

На початку серпня окупанти почали регулярно обстрілювати Запорізьку АЕС, звинувачуючи в цьому Україну. "Енергоатом" і влада Енергодара повідомляли про російські обстріли станції 5-го, 6-го, 11-го, 13 серпня.

Після ударів на ЗАЕС від'єднали від енергосистеми та перевели у резерв 4-й енергоблок. За оцінкою "Енергоатому", окупанти провокаційними обстрілами намагаються домогтися знеструмлення станції.

За оцінкою голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Євгена Крамаренка, у разі аварії на ЗАЕС зона радіаційного ураження становитиме приблизно 30 тис. км&³2; і "фактично ми розуміємо, що Запорізька область буде втрачена". Площа потенційно забрудненої території у разі аварії може сягнути 2 млн км&³2;, заявив він 15 серпня.