ООН відомо про 450 випадків катувань затриманих під час протестів у Білорусі, місцеперебування шістьох осіб невідоме
Експерти Організації Об'єднаних Націй із прав людини закликали білоруську владу припинити тортури над затриманими та притягнути до відповідальності співробітників міліції, які принижували й били демонстрантів.
Експерти Організації Об'єднаних Націй із прав людини повідомили, що їм відомо про 450 задокументованих випадків катувань і жорстокого поводження із затриманими в Білорусі на акціях протестів, що спалахнули після президентських виборів.
Заяву 14 експертів, які збирали інформацію про ситуацію в Білорусі, 1 вересня опублікували на сайті управління верховного комісара ООН із прав людини.
"Ми надзвичайно стурбовані сотнями заяв про катування та інше жорстоке поводження в ізоляторах тимчасового тримання. Свобода від катувань – одне з тих прав людини, які вважають настільки важливими, що його не можна обмежувати або припиняти за жодних обставин", – ідеться в заяві.
Експерти ООН також поінформували, що місцеперебування і стан здоров'я принаймні шістьох осіб, затриманих після 9 серпня, невідоме їхнім родичам.
"Ми, як і раніше, стурбовані тим, що випадки насильницьких зникнень можуть зрости, якщо триватиме жорстка реакція на мирні протести", – зазначили автори заяви.
Вони закликали білоруську владу припинити тортури над затриманими та притягнути до відповідальності співробітників міліції, які принижували й били демонстрантів у місцях тримання під вартою.
Масові мітинги в Білорусі тривають із 9 серпня. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента, які відбувалися з 4-го до 9 серпня, сфальсифіковано, і вимагають провести нові вибори.
За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців (він керує країною з 1994 року). Друге місце з 10,1% голосів посіла кандидатка від опозиції Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів.
За час протестів затримали більше ніж 7 тис. демонстрантів (багатьох із них уже відпустили), сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Затримані розповідали, що правоохоронці знущалися над ними – роздягали догола і били. Один із затриманих у Мінську, 16-річний Тимур М., повідомив рідним, що в РУВС міліціонери побили його і "засунули йому палицю в горло". Лікарі підтвердили у підлітка черепно-мозкову травму, струс головного мозку, відкритий перелом вилично-орбітального комплексу. Білоруський правозахисний центр "Весна" задокументував понад 600 фактів насильства з боку силових структур і збирався передати цю інформацію до Комітету ООН проти тортур.
Чинний глава держави сказав, що не згоден на проведення повторних виборів, і звинуватив опозицію у спробі захоплення влади.