ООН закликала сторони зернового коридору розблокувати 150 застряглих суден
Вона підтвердила, що наразі понад 150 суден вимушено зупинені в районі Стамбула, і ці затримки "можуть призвести до збоїв у ланцюжку постачань і портових операціях".
"ООН щодня скликає сторони й наполегливо закликає до повної та сумлінної участі в ініціативі й необхідності вживання додаткових термінових заходів, щоб ланцюжок постачання не було порушено і щоб ініціатива далі доправляла таке необхідне продовольство населенню світу", – сказала прессекретарка.
Палла зазначила, що спільний координаційний центр (СКЦ), у який входять представники Росії, Туреччини, України та ООН, визнав проблему затримок і обговорює шляхи розв’язання цієї проблеми.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української агропромислової продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну. У травні Зеленський повідомив, що в українських портах заблоковано 22 млн тонн зерна, яке мало піти на експорт.
22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме.
Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня.
7 вересня президент Росії Володимир Путін заявив, що незадоволений тим, як дотримано "зернової угоди". Він стверджує, що практично все зерно, яке вивозять з України, "спрямовують не в найбідніші країни, які розвиваються, а у країни Євросоюзу". Тому Путін пригрозив обмежити напрямок вивезення зерна й іншого продовольства за погодженим маршрутом. Зеленський назвав брехливою заяву Путіна.
"Зернову угоду" підписали на 120 днів. Україна веде "складні" переговори щодо її продовження, повідомили в Офісі президента.