Орбан: Необхідно уникнути перетворення Угорщини на периферію великого міжнародного блоку
Він додав, що цей шлях належить пройти "разом із фрагментованим світопорядком".
На думку угорського прем'єра, неоліберальний економічний і політичний світопорядок дійшов кризи у 2008 році, а війна Росії проти України, яка почалася у 2022 році, дала зрозуміти, що "нинішню західну спрямованість зберегти неможливо".
Він зазначив, що нинішню модель глобалізації було створено після розпаду Радянського Союзу і в її основі лежав "однополярний світопорядок на чолі зі США", який переважно було організовано за неоліберальними принципами. Нині, пише прем'єр, у відповідь на кризу світопорядку Захід "розриває, послаблює або бере під контроль свої відносини зі щораз більшою швидкістю і намагається хоча б частково зберегти своє панування".
Він зазначив, що західні країни, особливо європейські, які залишилися без промисловості, більше відчули кризу, а азійські країни, особливо Китай, стали сильнішими. Тому, вважає Орбан, "міжнародні блоки, відомі за часів холодної війни, буде відновлено", що не вигідно Угорщині й усьому Євросоюзу.
Новий світовий порядок Орбан бачить як систему ієрархічних мереж, у якій усі економічні, політичні й культурні взаємодії "відбуваються через провідні держави сформованих блоків".
"Необхідно уникнути перетворення нашої країни на периферію великого міжнародного блоку; необхідно уникати аномалій колишньої моделі вільної торгівлі, яка базується на стихійних ринкових процесах; необхідно вирішити проблему зниження вразливості ланцюжків постачань; водночас необхідно домогтися, щоб Угорщина увійшла у групу економічно розвинених країн", – ідеться у матеріалі.
Контекст:
Орбан неодноразово робив заяви, які відповідали російській пропаганді. Зокрема, він сказав, що Україна ніколи не виграє війни – "просто тому, що російська армія має асиметричну перевагу"; що уряди в Європі руйнуються, "як у доміно", а ціни на російські енергоносії різко зросли; що "війну можна закінчити лише мирними переговорами між Росією та Америкою".
15 липня 2022 року Орбан заявив, що Європейський союз "вистрілив собі в легені", ввівши санкції проти Росії через її повномасштабне вторгнення в Україну. Він неодноразово заявляв, що санкції Євросоюзу проти Росії потрібно переглянути.
У МЗС України відповіли, що Орбану варто закликати не до скасування санкцій проти Росії, а навпаки – до нарощування ефективних кроків зі стримування російської агресивної політики.