ПАР розглядає варіанти, щоб не заарештовувати Путіна за ордером МКС – Bloomberg
"Ми чекаємо уточненого юридичного висновку щодо цього питання. Ми стурбовані становищем народу України. Ми хотіли б бути в такому становищі, коли ми могли б і далі взаємодіяти з обома країнами, щоб переконати їх у необхідності миру", – заявила міністерка міжнародних відносин та співробітництва ПАР Наледі Пандор державній телекомпанії республіки.
Водночас джерела Bloomberg у МЗС країни повідомили, що республіка не хоче заарештовувати Путіна. Двоє чиновників із міністерства закордонних справ розповіли агентству, що Африканський національний конгрес розглядає всі варіанти, щоб уникнути виконання ордера.
ПАР запросила Путіна на 15-й економічний саміт БРІКС. Він відбудеться в Дурбані у серпні. Прессекретар президента ПАР Сиріла Рамафоса Вінсент Магвенья заявив 19 березня, що Південно-Африканська Республіка усвідомлює свої юридичні зобов'язання виконувати рішення Міжнародного кримінального суду. За словами Магвеньї, ПАР "візьме до уваги" виданий МКС ордер на арешт Путіна.
Контекст:
17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна і дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України в Росію. Наразі Путін має офіційний статус підозрюваного, зазначили в Офісі генпрокурора України.
Спікер Путіна Дмитро Пєсков, коментуючи рішення МКС, заявив, що в Кремлі "сам підхід до питання вважають обурливим і неприйнятним". Проте головний прокурор МКС Карім Хан 17 березня заявив, що Путін може постати перед судом, незважаючи на аргументи Москви про те, що на Росію не поширюються рішення Міжнародного кримінального суду.
2015 року ПАР уже відмовлялася виконати ордер МКС на арешт тодішнього президента Судану Омара аль-Башира, коли він був на саміті Африканського союзу в країні. Колишній президент ПАР Джейкоб Зума запропонував вийти з МКС 2016 року, але пізніше від цього плану відмовилися, нагадало Bloomberg.