Парламент Грузії відхилив законопроєкт про "іноагентів", який спровокував масові акції протесту

Протестувальники домагалися відкликання законопроєкту про "іноагентів"
Фото: ЕРА
Парламент Грузії на засіданні 10 березня провалив голосування за законопроєкт "Щодо прозорості іноземного впливу", через який у країні почалися масові протести. Про це повідомляє Netgazeti.

Ініціативу почали розглядати 7 березня, коли вже відбувалася акція протесту, парламент ухвалив законопроєкт у першому читанні.

Після двох днів масових протестів і сутичок між мітингувальниками й поліцією керівна партія Грузії "Грузинська мрія" оголосила про відкликання законопроєкту, проте такої процедури немає депутатам потрібно було відхилити законопроєкт під час розгляду в другому читанні.

Сьогодні, як зазначило "Эхо Кавказа", у грузинському парламенті зареєструвалося 112 депутатів. Результати голосування за законопроєкт у другому читанні такі: один – за і 35 – проти.

"Грузинська мрія" не брала участі в голосуванні, проти ініціативи проголосували представники опозиції, єдиний, хто голосував за, – це один із лідерів "Грузинської мрії" Дмитро (Діто) Самхарадзе (у першому читанні він теж підтримав законопроєкт), додає портал "Новости-Грузия". Як пише Netgazeti, пізніше Самхарадзе заявив про технічну помилку: він стверджує, що в другому читанні не голосував за ініціативу.

У парламенті Грузії планували розглянути також законопроєкт "Про реєстрацію іноземних агентів", запропонований рухом "Сила народу". Оскільки законопроєкт не встигли розглянути в першому читанні, ініціатори його відкликали, пише "Новости-Грузия".

Контекст:

Акції протесту в Грузії почалися після того, як влада вирішила ухвалити закон про "іноземних агентів". Проти законодавчих нововведень були опозиція, представники ЗМІ та неурядові організації. Вони заявили, що законопроєкти фактично аналогічні російському закону і суттєво гальмують просування Грузії в напрямку євроінтеграції. Мітингувальники вимагали відкликання законопроєкту про "іноагентів".

Після голосування верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що законопроєкт несумісний із цінностями й стандартами ЄС і "суперечить проголошеній Грузією меті вступу у Європейський союз". У Держдепартаменті США натякнули на ймовірні санкції за придушення протестів.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, яка перебуває з візитом у США, висловила повну підтримку мітингувальникам і пообіцяла накласти на закон вето.

Упродовж двох днів акцій, 7–8 березня, затримали 133 протестувальників, під час сутичок були постраждалі.

9 березня у МВС Грузії заявили, що поліція відпустила 132 зі 133 затриманих: частину звільнили у зв'язку із закінченням строку перебування у слідчому ізоляторі, а частина постала перед судом. Ще один затриманий залишається під вартою, його підозрюють у нападі на поліцейського.