Парламент Литви ухвалив резолюцію, у якій ідеться про запрошення України до НАТО
У документі йдеться про те, що на саміті НАТО у Вільнюсі потрібно запросити Україну приєднатися до блоку. Підписання протоколів про членство й запуск процесу ратифікації пропонують провести, коли будуть умови.
Відповідно до резолюції, яку презентували представники різних політичних груп у парламентських комітетах із закордонних справ і національної безпеки й оборони, це буде стратегічним рішенням НАТО у прагненні до миру в Україні та Європі.
"Ми проти сірих зон безпеки, ми хочемо спростувати тезу про те, що Росія має право накласти вето на членство України. Ми думаємо, що Україна зробить свій внесок у нашу безпеку, зробить НАТО сильнішим", – заявив голова парламентського комітету із закордонних справ Жигімантас Павільоніс, презентуючи проєкт постанови депутатам.
Також у резолюції йдеться про необхідність посилити передову оборону в Балтійському регіоні й на всьому східному фланзі НАТО, довести постійно дислоковані в Литві сухопутні сили союзників до рівня бригади й посилити комплексну протиповітряну і протиракетну оборону.
Литва вперше прийме саміт НАТО 11–12 липня. Очікують, що в заході візьме участь приблизно 40 делегацій із країн – членів і партнерів НАТО.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано в Конституції України.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за пришвидшеною процедурою.
Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога, і в цьому їй допомагають члени Альянсу.