Пекін хоче стабілізувати відносини зі США – глава МЗС Китаю
За його словами, низка "помилкових слів і вчинків" призвела до глибокого заморожування зв'язків двох країн. На зустрічі з Бернсом у Пекіні Цінь підкреслив, що Сполучені Штати мають змінити ставлення до тайванського питання і зупинити руйнування принципу "одного Китаю".
Пріоритетом Китаю зараз, за його словами, є "стабілізація китайсько-американських відносин, запобігання падінню по спіралі й запобігання будь-яким інцидентам між Китаєм і США".
Агентство зазначає, що відносини між двома найбільшими економіками світу впали до мінімуму минулого року, коли на той час спікерка Палати представників Ненсі Пелосі здійснила офіційний візит на Тайвань.
Це розлютило Китай, який вважає острів своєю територією, він розірвав офіційні канали зв'язку з Вашингтоном, зокрема погодження дій вйськовими, ідеться у повідомленні.
Напруженість між двома наддержавами ослабла в листопаді торік, коли лідери США та Китаю Джо Байден і Сі Цзіньпін зустрілися на саміті G20 в Індонезії й пообіцяли частіше проводити діалог, додає Reuters.
Контекст:
Тайвань (офіційна назва – Китайська Республіка) і Китайську Народну Республіку розділяє Тайванська протока. З 1949 року Тайвань має власну адміністрацію, там зберігають прапор і деякі інші атрибути Китайської Республіки, яка була на материку до приходу до влади Комуністичної партії Китаю, але він офіційно не проголошує своєї незалежності. Згідно з офіційною позицією КНР, острів вважають однією з провінцій Китаю.
Протягом останніх років відносини між Китаєм і Тайванем погіршилися. 2021 року глава КНР Сі Цзіньпін пообіцяв провести мирне "возз'єднання" з Тайванем. Тайбей у відповідь пообіцяв захищати свою свободу і наголосив, що лише народ Тайваню може вирішувати своє майбутнє.
1979 року Конгрес США ухвалив закон про відносини з Тайванем, згідно з яким США можуть постачати туди оборонне озброєння і є гарантом безпеки острова. Незабаром після того, як у США до влади прийшов Джо Байден, Тайвань заявив про велике вторгнення китайських бойових літаків на свою територію. Експерти вважають, що в такий спосіб влада Китаю хотіла перевірити рівень підтримки острова адміністрацією Байдена. Влада Китаю попередила нову адміністрацію США й Тайвань, що визнання Вашингтоном незалежності острова означатиме війну.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, у травні 2022 року, Байден заявив, що Вашингтон надасть Тайваню військову допомогу в разі, якщо Китай на нього нападе. "Це зобов'язання, яке ми на себе взяли", – сказав він.
Міністр закордонних справ Тайваню Джозеф Ву заявив, що Китай, імовірно, вторгнеться на Тайвань 2027 року, коли Сі Цзіньпін балотуватиметься на четвертий строк як глава КНР.