Пентагон опублікував нову ядерну доктрину США

Пентагон презентував ядерну доктрину
Фото: wikipedia.org

В Огляді ядерної політики США, опублікованому Пентагоном 2 лютого, ідеться, що Росія і Китай поповнюють свої арсенали новими видами ядерних засобів. У міноборони США припустили, що РФ може першою завдати ядерного удару.

2 лютого міністерство оборони США опублікувало Огляд ядерної політики країни.

У резюме до документа в Пентагоні зазначили, що з часу публікації доповіді у 2010 році "ситуація у плані глобальних загроз, зокрема все більш явних ядерних загроз із боку потенційних противників, помітно погіршилася".

У відомстві заявили, що інші країни, зокрема Росія і Китай, поповнюють свої арсенали новими видами ядерних засобів, посилюють роль ядерних сил у своїх стратегіях і планах і "поводяться агресивніше".

"Північна Корея продовжує свої незаконні дії, спрямовані на посилення ракетно-ядерного потенціалу, що є прямим порушенням резолюцій Ради Безпеки ООН. Іран погодився на обмеження своєї ядерної програми, передбачені Спільним всеосяжним планом дій. Однак він зберігає значну частину потенціалу і технічні можливості, необхідні для створення ядерної зброї, протягом року з моменту ухвалення відповідного рішення", – ідеться в резюме.

Міноборони США зазначає, що ядерна угода з Іраном може обмежувати програму Тегерана зі створення ядерної зброї, "навряд чи можна сумніватися, що Іран зможе досить швидко налагодити виробництво ядерної зброї, якщо буде ухвалено відповідне рішення".

У документі зазначено, що для розв′язання нових завдань, передбачених стратегією, уряд США виділяє додаткові кошти на окремі компоненти програми заміни ядерного потенціалу, щоб "підвищити гнучкість і боєздатність ядерних сил США".

Ці додаткові ресурси мають підвищити ефективність ядерного стримування, "позбавивши потенційних противників ілюзій, що обмежене використання ядерної зброї може дати їм змогу одержати перевагу перед США та їхніми союзниками".

"Упевненість Росії в тому, що, використавши першими ядерну зброю, зокрема зброю малої потужності, можна здобути таку перевагу, почасти ґрунтується на уявленні Москви, що володіння більшою кількістю й різноманітністю нестратегічних ядерних засобів забезпечує перевагу у кризовій ситуації чи в умовах більш обмеженого конфлікту", – ідеться в документі.

У Пентагоні заявили, що нещодавні заяви Росії щодо цієї доктрини можна розцінити як "зниження Москвою "ядерного порогу", переступивши який можна першими застосувати ядерну зброю".

"Про те, що Росія має саме таке уявлення про переваги цих систем, свідчать численні вчення і заяви стосовно цього. Змусити Росію відмовитися від таких ілюзій – стратегічне завдання першорядної важливості", – ідеться в резюме.

У США мають намір вживати заходів щодо непоширення ядерної зброї та контролю над озброєннями.

"Проте важко передбачити, як перетікатиме подальша робота в умовах, у яких допускаються серйозні порушення зобов'язань щодо контролю над озброєннями, а потенційні противники намагаються переглянути кордони держав і нехтують наявними нормами", – ідеться в резюме.

У Пентагоні заявили, що у цьому сенсі Росія продовжує порушувати цілу низку угод і зобов'язань щодо контролю над озброєннями.

"У ядерному контексті найістотніше з порушень, яке допускає Росія, пов'язане із системою, забороненою Угодою про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності. У ширшому контексті Росія або відмовляється від своїх зобов'язань, передбачених численними угодами, або уникає їх виконання, і протистоїть зусиллям, які США докладає до організації чергового раунду переговорів із метою укладення нової Угоди про скорочення стратегічних наступальних озброєнь, і відмовляється від пропозицій США щодо скорочення нестратегічних ядерних сил", – зазначено в документі.

У повному тексті доктрини зазначено, що РФ і Китай "ясно дали зрозуміти, що хочуть повернутися до постхолодної війни".

"Росія продемонструвала свою готовність використовувати силу для зміни карти Європи і нав'язати свою волю сусідам, спираючись на неявні та явні ядерні загрози. Росія порушує міжнародно-правові та політичні зобов'язання, які безпосередньо впливають на безпеку інших, зокрема Угоду про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності за 1987 рік, Угоду про відкрите небо 2002 року і Президентські ядерні ініціативи 1991 року. Окупація РФ Криму і пряма підтримка сил у Східній Україні порушують зобов'язання поважати територіальну цілісність України, узяті РФ під час підписання Будапештського меморандуму 1994 року", – ідеться в доктрині.

Водночас у Пентагоні зазначили, що не бажають розглядати Росію чи Китай як супротивника і шукають стабілізації відносин із ними.

У грудні 2016 року президент США Дональд Трамп заявив, що США повинні значно зміцнити та розширити свій ядерний потенціал, поки світ не схаменеться у своєму ставленні до ядерних бомб.