Пентагон привів у стан підвищеної боєготовності понад 8 тис. військових на тлі ймовірного вторгнення РФ в Україну
Оборонне відомство США (Пентагон) оголосило 24 січня, що майже 8,5 тис. американських військовослужбовців привели у підвищену бойову готовність для ймовірного розгортання у Східній Європі на тлі напруження між Вашингтоном і Москвою через Україну. Про це повідомляє The New York Post.
Прессекретар міністерства оборони Джон Кірбі на брифінгу наголосив, що остаточного рішення про те, чи варто вводити в регіон війська у складі 40-тисячних сил реагування НАТО у разі вторгнення РФ в Україну, ще не ухвалили.
"Найближчими днями ми й далі надаватимемо оновлену інформацію про ці рішення", – сказав він.
Кірбі додав, що сухопутні війська швидкого реагування може активувати лише НАТО, але не президент США Джо Байден.
"Це наш внесок у сили реагування, і ми хочемо переконатися, що вони готові до дії", – зазначив представник Пентагону.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною. Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.
У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями" та звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні. Росія, зі свого боку, висунула вимоги щодо гарантій безпеки, серед яких – нерозширення НАТО "у східному напрямку" і відмова від приймання до Альянсу держав, що раніше входили до СРСР. Щодо цих вимог у січні відбулися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ щодо безпеки. За їхніми підсумками у Росії заявили, що не одержали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація і наслідки.
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив 13 січня, що протягом доби Білий дім оприлюднить дані розвідки про плани Росії щодо України. Наступного дня низка західних ЗМІ, зокрема канал CNN та агентство Reuters, повідомили, посилаючись на співрозмовників у Білому домі, що РФ скерувала диверсантів на схід України для провокації. Джерело ЗМІ говорило, що диверсанти навчені веденню бойових дій у міських умовах.
14 січня прессекретарка Білого дому Джен Псакі повідомила: Росія готує ґрунт для того, щоб мати можливість створити привід для вторгнення, "зокрема через диверсійну діяльність".
Повідомлення про ймовірні провокації з боку Росії, в яких можуть звинуватити Україну, опублікувала українська розвідка.