Переговори представників США і КНР щодо ситуації в Україні тривали сім годин. Сторони виклали свої позиції
Після зустрічі Білий дім випустив коротку заяву, в якій повідомив, що співрозмовники обговорили "низку питань американсько-китайських відносин" та війну Росії проти України.
Ян Цзечі після зустрічі докладно розповів про китайську позицію на перемовинах, повідомило "Сіньхуа". Він сказав, що Китай "незмінно" виступає за повагу до суверенітету та територіальної цілісності всіх держав і що "китайська сторона всіма силами сприяє перемовинам для досягнення миру".
"Усі сторони мають проявити максимальну стриманість, захистити цивільне населення і запобігти великомасштабній гуманітарній кризі. Китай надав Україні надзвичайну гуманітарну допомогу і продовжуватиме свої зусилля в цьому напрямі", – сказав дипломат.
Водночас він назвав війну в Україні "українською проблемою" і сказав, що необхідно з'ясувати "історичну причину" її виникнення та "відреагувати на раціональні занепокоєння всіх сторін".
Ян Цзечі вважає, що з питань безпеки всі сторони мають брати участь "у рівноправному діалозі".
CNN із посиланням на високопосадовця адміністрації президента США повідомив, що Салліван попередив китайського колегу про "потенційні наслідки" для Китаю у разі надання підтримки Росії. Про це розповіли співрозмовники CBS News. Вони назвали зустріч "інтенсивною".
Пізніше на брифінгу прессекретарка Білого дому Джен Псакі заявила, що надання військової чи іншої допомоги Росії "призведе до серйозних наслідків".
"Якщо вони нададуть військову чи іншу допомогу, яка порушує санкції або підтримує військові дії, це матиме серйозні наслідки. Але щодо деталей ми координуватимемо свої дії з нашими партнерами та союзниками", – сказала Псакі, розшифрування її брифінгу опубліковано на сайті Білого дому.
Вона підтвердила, що саме про це Салліван розмовляв із Яном Цзечі.
Контекст:
Китай вважається стратегічним партнером Москви, але західні країни намагаються переконати Пекін змінити його позицію щодо українського питання, повідомили західні ЗМІ. Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дії Москви. У Раді Безпеки ООН Китай утримався під час голосування за резолюцію, що засуджує війну.
8 березня президент Франції Еммануель Макрон та канцлер Німеччини Олаф Шольц провели телефонну розмову з китайським лідером Сі Цзіньпіном, вона стосувалася нападу РФ на Україну. Після розмови Сі Цзіньпін заявив, що потрібно поважати суверенітет та територіальну цілісність усіх країн і що Китай готовий "активно працювати" з міжнародною спільнотою для посередництва, спрямованого на припинення війни.
13 березня низка американських видань, зокрема The New York Times та Financial Times, з посиланням на інформацію, яку отримали США, повідомили, що Росія звернулася до Китаю з проханням про військову допомогу для продовження війни в Україні. За даними ЗМІ, РФ попросила у Пекіна гроші, безпілотники та сухпайки.
У посольстві Китаю у США заявили, що "ніколи не чули" про те, що РФ звернулася до КНР по військову допомогу. Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков сказав, що інформація американських ЗМІ не відповідає дійсності, оскільки "Росія має самостійний потенціал для продовження операції".