"Перетворення Росії на Іран". Російські фінансові потоки різко скоротилися після того, як США націлилися на воєнну машину Путіна – Financial Times

Іноземні банки припинили цілі категорії трансакцій із РФ
Фото: depositphotos.com

Заходи США стосовно банків, котрі фінансують торгівлю товарами, які використовують для вторгнення Росії в Україну, значно ускладнили переміщення грошей у Росію і з неї. Таку думку висловлюють високопосадові західні чиновники й російські фінансисти, пише Financial Times 5 травня.

За даними видання, обсяги торгівлі Москви з такими важливими партнерами, як Туреччина й Китай, упали в першому кварталі цього року. Указ президента США Джо Байдена, ухвалений наприкінці минулого року, спонукав кредиторів відмовитися від російських контрагентів і уникати операцій у низці валют. Росії стало складніше дістати доступ до фінансових послуг, сказала заступниця помічника міністра фінансів США з питань міжнародних справ Анна Морріс.

Щоб обійти обмеження, потрібна широка мережа посередників, навіть якщо трансакції не мають нічого спільного з російською воєнною машиною, сказали джерела видання. Це збільшує вартість конвертації валюти й комісійні витрати.

Обмеження на платежі справили стримувальний вплив далеко за межі тіньової торгівлі компонентами для російської воєнної машини, оскільки банки, щоб не порушити санкцій США, припинили цілі категорії трансакцій із Москвою, ідеться в публікації.

За словами фінансистів, російські імпортери й експортери також дедалі частіше укладають угоди в рублях через труднощі з обміном валюти на долари і євро. Високопоставлений російський банкір пояснив, що іноземцям дозволено купувати рублі на Московській біржі для використання в розрахунках із російськими контрагентами. Ці платежі легко обробляють, оскільки іноземні банки можуть відкривати кореспондентські рахунки в рублях у російських філіях, сказав він.

Один із високопоставлених російських фінансистів зазначив, що логічною кінцевою точкою того, що відбувається, може стати "перетворення Росії на Іран".

Контекст:

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року, країни Заходу ввели кілька пакетів санкцій проти Росії, а також почали масово відмовлятися від російських нафти й газу і шукати їм альтернативу.

За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, із кінця лютого 2022 року проти РФ ввели майже 16,6 тис. обмежень. Загалом із 2014 року, коли РФ окупувала Крим і частину території Донбасу, – майже 19,3 тис. Росія – найпідсанкційніша країна у світі, вона випередила Іран, Сирію та Північну Корею.