Після інциденту у Стокгольмі Фінляндія допустила вступ у НАТО окремо від Швеції

Швеція та Фінляндія одночасно подали заявки на вступ у НАТО 18 травня 2022 року
Фото: ЕРА

Влада Фінляндії припустила, що вступ їхньої країни в НАТО відбудеться окремо від Швеції. Про це міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Гаавісто заявив в інтерв'ю Yle після інциденту у Стокгольмі, який спричинив погіршення відносин між Швецією й Туреччиною.

За його словами, варіант, за якого заявки Фінляндії та Швеції на членство в НАТО розглянуть без прив'язки одна до одної, можливий, якщо "заявки Швеції довго не розглядатимуть".

"Заявку Фінляндії на вступ у НАТО, можливо, переглянуть не одночасно зі Швецією, якщо процес розгляду заявки Швеції буде перервано на триваліший час", – пояснив Гаавісто.

Водночас він наголосив, що з погляду безпеки пріоритетним варіантом, як і раніше, залишається спільне приєднання двох країн до Альянсу.

Фінський міністр також додав, що "займати позицію щодо цього питання поки зарано".

21 січня у Стокгольмі відбулися протести проти вступу Швеції в НАТО, а також на підтримку курдів. На одному з них лідер данської ультраправої політичної партії Hard Line Расмус Палудан спалив Коран, пише Reuters.

Водночас агентство зазначає, що Палудан дістав дозвіл поліції на проведення акції. У дозволі йшлося про те, що "його акція протесту була спрямована проти ісламу і спроби президента Туреччини Реджепа Ердогана вплинути на свободу вираження думок у Швеції".

Інцидент призвів до ускладнення відносин між Швецією й Туреччиною. Зокрема, Туреччина скасувала візит до Анкари міністра оборони Швеції, у межах якого планували переговори щодо розширення НАТО.

Ердоган заявив, що його країна не має наміру надавати Швеції будь-яку підтримку в питанні її вступу в НАТО через інцидент зі спаленням Корану.

Контекст:

Швеція та Фінляндія одночасно подали заявки на вступ у НАТО 18 травня 2022 року, після того, як РФ розпочала повномасштабне вторгнення в Україну.

28 із 30 членів НАТО ратифікували вступ Швеції та Фінляндії до Альянсу, заявляв Столтенберг 20 жовтня. Його не ратифікували Туреччина й Угорщина. Очікують, що Будапешт ухвалить це рішення на початку 2023 року.

Туреччина виступала проти членства Швеції та Фінляндії до НАТО ще до подання ними заявки на вступ до Альянсу. Як пояснював 16 травня Ердоган, Туреччина не схвалює заявки, тому що Швеція та Фінляндія "не мають чіткої й недвозначної позиції щодо терористичних організацій". Такою в Анкарі вважають, зокрема, Робітничу партію Курдистану.

29 листопада міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що Швеція і Фінляндія досягли прогресу у здобутті схвалення Туреччини на вступ у НАТО, але вони мають зробити ще більше.

Прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон 8 січня 2023 року заявив, що в цьому питанні Туреччина хоче того, чого Швеція "не може і не хоче їй дати".