Після отруєння Навального НАТО висунув вимогу до Росії розкрити всю інформацію про програму "Новачок"
Північноатлантична рада сьогодні провела засідання, присвячене отруєнню російського опозиційного політика Олексія Навального. Г енеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Росія має відповісти на запитання, які цікавлять міжнародну спільноту питання стосовно цього замаху.
4 вересня Північноатлантична рада провела засідання, присвячене замаху на російського опозиційного політика Олексія Навального, повідомила пресслужба Організації Північноатлантичного договору.
У зустрічі брали участь посли держав – членів НАТО. Німеччина поінформувала союзників про отруєння політика.
"Немає жодних сумнівів у тому, що Навального отруїли нервово-паралітичним агентом військового призначення із групи "Новачок", – заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Він підкреслив, що напад на Навального – це серйозне порушення міжнародного права, яке вимагає реакції міжнародної спільноти.
Союзники засудили замах на російського опозиціонера і закликали РФ співпрацювати з Організацією із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), повідомила пресслужба НАТО.
На пресконференції після засідання Столтенберг назвав замах "жахливим".
"Ми знову і знову бачимо, як нападають на лідерів опозиції та критиків російського режиму і погрожують їхньому життю. Деяких навіть убили. Це напад не тільки на людину, але й на основні демократичні права. Бажаємо пану Навальному якнайшвидшого одужання, наші думки з ним і його сім'єю. Союзники продовжать консультації та обговорять наслідки цього інциденту", – цитує пресслужба НАТО генсека організації.
Він підкреслив, що Росія має відповісти на запитання, що цікавлять міжнародну спільноту стосовно отруєння Навального.
"Союзники по НАТО згодні з тим, що є серйозні запитання до Росії, на які вона має відповісти. Російська влада має повною мірою співпрацювати з Організацією із заборони хімічної зброї для проведення неупередженого міжнародного розслідування. Винних у цьому нападі мають притягнути до відповідальності, вони мусять відповісти перед законом. Ми також закликаємо Росію повністю розкрити ОЗХЗ інформацію про програму "Новачок", – сказав Столтенберг.
Російське агентство ТАСС зазначило, що російським журналістам, яких акредитували при НАТО, не дозволили поставити запитання Столтенбергу на пресконференції.
Уранці 20 серпня рейсовий літак, яким Навальний повертався в Москву після поїздки по Сибіру, екстрено сів в Омську через імовірне отруєння політика. У команді опозиціонера вважають, що в чай йому підмішали токсичну речовину.
Навальний перебував у токсикореанімації лікарні швидкої медичної допомоги №1 в Омську без свідомості, його під'єднали до апарата штучної вентиляції легенів. Основним робочим діагнозом Навального в російській лікарні назвали порушення обміну речовин. Водночас житель Томська Павло Лебедєв оприлюднив відео з Навальним із літака, на якому чутно, як опозиціонер кричить від болю.
Спочатку російські медики не відпускали опозиціонера на лікування до Німеччини, проте пізніше дали дозвіл на транспортування – уранці 22 серпня Навального літаком доправили у берлінську клініку "Шаріте".
24 серпня німецькі лікарі заявили, що Навального отруїли. Клінічні дані вказують на інтоксикацію речовиною із групи інгібіторів холінестерази. Конкретної речовини в "Шаріте" поки не назвали. 2 вересня у клініці розповіли, що стан Навального, як і раніше, важкий, його під'єднали до апарата штучної вентиляції легенів. Лікарі не відкинули "довгострокових наслідків його отруєння".
2 вересня німецький уряд повідомив, що в організмі Навального виявили сліди речовини, схожої за складом на "Новачок". Біологічний матеріал, який узяли в політика, досліджувала спеціальна лабораторія збройних сил Німеччини. Офіційний Берлін засудив замах на опозиціонера і висунув вимогу до влади Росії дати пояснення. У міністерстві закордонних справ РФ сказали, що заяви Німеччини про отруєння Навального не підкріплено фактами, а в Генпрокуратурі РФ повідомили, що не бачать підстав для відкриття кримінальної справи.
ОЗХЗ попередила, що будь-яке отруєння людини нервово-паралітичними речовинами вважатимуть застосуванням хімічної зброї.
Речовиною нервово-паралітичної дії "Новачок" 2018 року у Великобританії отруїли колишнього співробітника російської розвідки Сергія Скрипаля та його дочку Юлію. Крім того, 2015 року замах із застосуванням, імовірно, речовини класу "Новачок" було скоєно на болгарського підприємця, торговця зброєю Еміліана Гебрева. Усі троє вижили після замаху. За даними британських і болгарських правоохоронців та журналістських розслідувань, до цих замахів можуть бути причетними агенти російської військової розвідки.