Політична криза у Словаччині. Через закупівлю російської вакцини "Супутник V" одна партія вийшла з коаліції
У Словаччині партія "Свобода і солідарність" зупинила свою участь у парламентській коаліції, поки прем'єр-міністр Ігор Матович не піде у відставку через закупівлю російської вакцини проти COVID-19 "Супутник V". Про це 25 березня заявив голова політсили Ріхард Сулік, пише Pravda.
Сулік додав, що "Свобода і солідарність" не братиме участі в засіданні ради коаліції, а в Національній раді депутати партії будуть голосувати з огляду на власні знання та совість.
Напередодні президентка Словаччини Зузана Чапутова прийняла відставку двох міністрів, що представляють партію, Браніслава Грелінга (освіти) та Івана Корчока (закордонних справ).
Раніше, 22 березня, подав у відставку тодішній віцепрем'єр, міністр економіки Сулік.
У четвер він сказав на пресконференції, що "Свобода і солідарність" відновить офіційні переговори щодо коаліції тільки після того, як Матович (із партії "Звичайні люди") покине посаду глави уряду.
За словами Суліка, переговори від "Звичайних людей" має вести та людина, якій президент довірить формування нового уряду. Немає сенсу вести переговори про новий уряд зі старим прем'єр-міністром, зазначив він.
Заяву про відставку також подали міністри Марек Крайчі (охорони здоров'я) та Мілан Крайняк (праці, соціальних справ та сім'ї). Пішла і міністерка юстиції Марія Колікова, також не відкинула того, що піде, віцепрем'єрка Вероніка Ремішова, зазначає Pravda.
1 березня Словаччина другою в Європейському союзі після Угорщини отримала російську вакцину "Супутник V" (вакцинацію російським препаратом в Угорщині почали 11 лютого). Словаччина закупила у РФ 2 млн доз препарату.
Хоча препарат не схвалило Європейське агентство з лікарських засобів для використання в ЄС, його зареєструвало Нацагентство Словаччини, що займається сертифікацією лікарських препаратів.
Це розлютило партнерів по коаліції, партії "Для людей" і "Свобода і солідарність", які виступили проти придбання і використання російської вакцини.
Вакцину "Супутник V" зареєстрували в Росії 11 серпня минулого року. Президент РФ Володимир Путін стверджував, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і пройшла всі перевірки. За даними Російського фонду прямих інвестицій, станом на 23 березня препарат "Супутник V" схвалили для використання у 56 країнах.
Вакцина зазнала критики в науковій спільноті, оскільки її зареєстрували до проходження третьої фази клінічних випробувань. У Росії заявляли про 95-відсоткову ефективність. Міжнародний журнал The Lancet писав про ефективність на рівні 91,6%.
Водночас деякі російські науковці зазначали, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим та етичним нормам розроблення ліків. Росіяни, яким зробили щеплення, скаржилися на різні побічні ефекти – жар, утрату нюху, підвищений тиск.
8 березня європейський регулятор закликав країни ЄС не поспішати зі схваленням російської вакцини, оскільки даних про вакцинованих цим препаратом людей ще недостатньо.