Політолог Мішин: Казати про перемогу "Талібану" ще зарано G

Мішин: Спроби легалізувати колишніх терористів несуть небезпеки
Фото: Олександр Мішин / Facebook

Хаосом в Афганістані можуть скористатися інші терористичні організації, тому глобальна загроза тероризму зростає. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив кандидат політичних наук, викладач Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олександр Мішин.

"Афганістан майже пів століття перебуває у стані глибокої суспільно-політичної кризи. За цей час, на жаль, міжнародна спільнота вже звикла до того, що це дуже проблемна держава, що не відбулася. Активне та системне висвітлення процесу наступу "Талібану" і його успіхів у ЗМІ формує думку, що держава в сучасному світі є слабкою і за певних умов можна здійснити насильницьке захоплення всієї його території зсередини або ззовні. Закріплення подібної небезпечної тези – велика пропагандистська перемога, що рекламує потенціал радикальних сил. А компроміси чи спроби легалізувати колишніх терористів несуть небезпеки, бо фактично роблять їх безкарними за їхні злочини", – пояснив експерт.

Він підкреслив, що таліби були учасниками перемовного процесу в Досі щодо умов розподілу влади в Афганістані після виведення американського контингенту. Уряд США і "Талібан" 2020 року уклали відповідну угоду, але її не було реалізовано.

"Талібан" в існуючому вигляді – озброєна опозиція, що була однією зі сторін афганської громадянської війни. В організаційному і міжнародно-політичному плані порівнювати "Талібан" з "Аль-Каїдою" або "Ісламською державою" не можна. Цей рух має чітке пуштунське етнічне ядро і маніпулює фундаменталістською ідеологією в політичних потребах, аби об'єднати багатонаціональний Афганістан", – заявив Мішин.

Він вважає, що через події в Афганістані глобальна загроза тероризму зросте.

"Казати про 100% перемогу "Талібану" ще зарано. Узяти країну під контроль і ефективно управляти нею – дві великі різниці. Зараз спостерігається внутрішній хаос, і є ризики, що цим скористаються інші терористичні організації, тому глобальна загроза тероризму зростає. В Афганістані та інших частинах світу, зокрема в Африці, існує взаємний канібалізм між терористичними організаціями. Вони часто воюють за зони впливу, людські та матеріальні ресурси. Тому все складніше, ніж видається", – сказав Мішин.

На його думку, може початися новий етап громадянської війни в Афганістані.

"Одним з елементів терористичної тактики руху "Талібан" було застосування смертників, яких часто неправомірно називають "шахідами". Таліби використовували смертників, які підривали себе, а об'єктами атак були поліцейські відділки, мечеті, посольства, ресторани, готелі. Мета цих акцій – залякування і деморалізація ворога. На новому етапі, коли майже вся країна під контролем талібів, здається, потреба у смертниках відпадає. Утім, не все так просто. В Афганістані може розпочатися новий етап громадянської війни, і тоді знову буде попит на подібні інструменти протидії ворогові", – повідомив політолог.

Він вважає, що події в Афганістані змінять розклад у бік недемократичних політичних сил у світі.

"Глобальний силовий баланс зсувається в бік політичних сил, які не є демократичними, згідно з поглядами західного світу. В Афганістані руками "Талібану" встановлюється фундаменталістська диктатура. А це суперечить стратегії президента США Джо Байдена із просування демократичних цінностей у світі. У грудні відбудеться міжнародний віртуальний саміт "лідерів за демократію". Подія проходитиме не тільки на тлі талібанізації Афганістану, а й відкату від демократії в більш широкому контексті: від Білорусі в Європі до М'янми в Південно-Східній Азії. Усе це небезпечні тенденції", – підкреслив співрозмовник.

Контекст:

Ісламістський рух "Талібан" було створено 1994 року, із 1996-го до 2001 року він був при владі в Афганістані.

Після терактів 11 вересня 2001 року у США і відмови "Талібану" видати лідера терористичної організації "Аль-Каїда" Усаму бен Ладена в Афганістан ввели американські війська.

Після повалення свого уряду 2001 року таліби розпочали бойові дії проти влади. У лютому 2020 року представники США і руху "Талібан" підписали мирну угоду, яка передбачає виведення іноземних військ з Афганістану протягом 18 місяців після її підписання.

Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке розпочали у квітні 2021 року.

13 серпня "Талібан" звернувся до афганського народу, пообіцявши амністію військовослужбовцям урядовій армії і поліцейським, а також недоторканність приватного майна.

До 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.