Польща і Литва можуть повністю закрити кордон із Білоруссю через імовірні провокації ПВК "Вагнер"

Країни Балтії, які мають кордони з Білоруссю, готові перекрити їх у разі "серйозного інциденту"
Фото: ЕРА

Польща й Литва розглядають можливість закриття кордонів із Білоруссю через бойовиків визнаної злочинною організацією російської ПВК "Вагнер", які там перебувають. Про це заступник міністра внутрішніх справ Литви Арнольдас Абрамавічюс заявив 28 липня, пише LTR.

За його словами, така перспектива реальна й імовірність закриття кордонів за певних обставин є. Литва неодноразово попереджала західних союзників про те, що найманці ПВК "Вагнер" можуть маскуватися під прохачів прихистку, які намагаються перетнути кордони Білорусі з країнами Євросоюзу, або влаштовувати провокації за участю біженців, сказав міністр.

"Там ідентифікували приблизно 1,2 тис. вагнерівців, які перебувають на території Білорусі, деякі з них – поблизу кордону", – сказав Абрамавічюс.

Напередодні міністр внутрішніх справ Польщі Маріуш Камінський на брифінгу в місті Кринки, яке розташоване біля білоруського кордону, заявив, що Польща не допустить появи по сусідству "зелених чоловічків".

Глава МВС підкреслив, що йдеться про людей, які, "безумовно, дуже небезпечні". Він зазначив, що деякі з них опинилися в Білорусі внаслідок "політичних домовленостей, укладених між росіянами й білоруським режимом". Польща, Литва та Латвія планують погодити спільні дії щодо закриття їхніх кордонів із Білоруссю, якщо там трапиться "серйозний інцидент", цитує Камінського Reuters.

Контекст:

23–24 червня засновник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин влаштував заколот у РФ. Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, заявив, що він вів переговори із Пригожиним і переконав його зупинити рух вагнерівців на Москву. У Кремлі повідомили, що за підсумками переговорів Пригожин "піде в Білорусь".

Також президент країни-агресора РФ Володимир Путін виступив зі зверненням, у якому закликав вагнерівців укласти контракт із міноборони РФ або вийти зі збройного формування. Хто захоче, зможе також піти в Білорусь, заявив він.

За даними Держприкордонслужби України станом на 23 липня, у Білорусі вже приблизно 5 тис. найманців ПВК "Вагнер". Їхній табір розташовано більше ніж за 200 км від українського кордону.

За інформацією глави ГУР Кирила Буданова, у Білорусі для вагнерівців створять "хаб, призначений для логістичних цілей", а також рекрутинговий центр. Надалі, вважає він, найманці сконцентруються на операціях за кордоном, насамперед в Африці. Зі свого боку, у міноборони Білорусі заявили, що вагнерівці тренуватимуть місцевих військовослужбовців. Такі тренування вже відбуваються.

Пригожин, виступаючи перед найманцями на базі в Білорусі, заявив, що вагнерівці "перетворять білоруську армію на "другу армію світу", а якщо потрібно, то "заступляться за них у разі, якщо це буде потрібно".

27 липня моніторингова група "Беларускі Гаюн", яка відстежує військову активність у Білорусі, повідомляла, що на територію країни прибула 12-та колона російської приватної військової компанії "Вагнер". За підрахунками моніторингової групи, у колоні було щонайменше 50 одиниць автомобільної техніки: п'ять бронеавтомобілів "Щука" ("Чекан"), три бензовози, автобус, 17 фур, щонайменше три трали (перевозять екскаватор, бензовоз і бронеавтомобіль), шість КамАЗів (тент), пікапи й легкові автомобілі.